Orchidej miluje kořenovou svobodu, protože její kořeny si berou živiny i ze vzduchu a navíc v nich probíhá fotosyntéza. Příbuzní našich domácích orchidejí žijí na jiných rostlinách, nejčastěji pak na větvích stromů, které používají jako stojany nebo podpěry. Výživné látky a svůj pitný režim získávají z padlých listů, kůry, mechu ale i z okolního vzduchu. V přírodě může orchidej žít až 100 let, avšak v domácích podmínkách je její délka života omezená.
Chcete se stát se zahradním umělcem? >>
Naše domácí rostlinky, nejčastěji to jsou populární Phalaenopsis, jsou sice, díky letitému šlechtění, již plně adaptované na pěstování v květináčích, ale přemýšleli jste někdy, že byste jim přesto chtěli dopřát kořenovou svobodu? K čemu by to bylo dobré? Možná i pro ten krásný pocit, že je vaše rostlinka plně šťastná. Vždyť mnozí z nás se jistě setkali s tím, že se orchidejka snaží své kořeny osvobodit a vytlačuje je z nádob ven, na vzduch.
Kdo má doma svoji orchidej, tak jistě ví, že květináčky pro epyfitní orchideje, jako je právě i naše oblíbená Phalaenopsis, musí být průhledné, nebo alespoň průsvitné, aby ke kořenům mohlo světlo. Správný květináč má být také co nejvíce vzdušný, to znamená, že by dno mělo mít co nejvíce otvorů, případně i středové vyvýšení. Což tedy povýšit květináč na malé džunglí terárium, kde by si orchidea mohla dělat co by chtěla?
Poradit si můžete, i když nemáte po ruce terárium. Postačí vám jakákoli průsvitná nádoba, do které lze po stranách udělat otvory, neboť orchidej miluje vzdušnost. Dále by se do nádoby měly vejít větvičky, ne které orchidejku usadíte. Klidně i se stávajícím substrátem. Na dno nádoby je vhodné vložit borovou kůru a divoký mech. A pak už ji necháte, ať si dovádí, jak uzná za vhodné.
Orchidej své kořeny pustí na průzkum prostředí, a tam kde to bude možné jimi obtočí větvičky, někde je nechá jen tak volně ve vzduchu.
Chcete-li svoji orchidej přemístit a ona již má kořeny mimo květináč, které trčí do stran, namočte je před umístěním do nového domova, na hodinku do vlažné odstáté vody. Kořeny zvláční a bude se s nimi lépe manipulovat. Každopádně při manipulaci s rostlinkou, zabráníte jejich polámáni.
Chcete pečovat o životní prostředí, stát se zahradním umělcem nebo dokonce vzhlížet na svět z korun stromů? >>
Když je rostlinka v novém, bude ráda za rosení kořenové části. Většinu ji bude stačit jen vlhký mech na dně nádoby (terária), který bude okolní vzduch dostatečně vlhčit, nicméně rosení ji také bude vhod. Pozor, nikdy neroste květy, ty by s největší pravděpodobností opadaly.