Možná se vám nadpis zdá nesmyslný a možná ne. Vánoční přání přeci píšeme proto, že jsou Vánoce. Nebo je za tím něco víc?
Proč posíláme vánoční přání?
Jak už jsem zmínila, primárně proto, že je čas Vánoc a tradičně se to tak dělá. Píšeme rodině, starým známým, které máme v kontaktech, obchodním partnerům a všem, kdo nám také popřejí. Jen nezapomeňme, že přání má být od srdce a ne pouze společenská povinnost.

granule na výšku

Jak na psaní?
Nejlepší je řídit se tím, jaké přání bychom chtěli dostat my sami. Vynechejme letos otřepané fráze a zamysleme se nad tím, co píšeme a jakou formou to podáme. Nejjednodušší je napsat SMS nebo e-mail, ale i přání poslané v obálce má své kouzlo. Jen ho nesmíme pokazit češtinářskými přehmaty. V takovém případě je jedno, jaký způsob jsme zvolili, prostě budeme za milého pablba. Právě proto jsem se rozhodla napsat tento článek, kde se dozvíte, na co si dát pozor.
Vánoční čeština
Ponořme se do tajů češtiny a napišme naše letošní „péefko” bez chyb.
Vánoce vs. vánoce
Je správně malé, nebo velké písmeno? Když se podíváme do různých knih, objevíme v nich obě varianty. Navíc pokud se zeptáme babičky, bez zaváhání nám poradí malé „v”. Dříve se to tak učilo a běžně používalo. Roku 1993 však jazykovědci stanovili jako normu velké „V”, které vyjadřuje významné postavení těchto svátků a naší úctu k nim. Vánoce jsou tedy velké. Pokud ale budeme psát, že je něco vánoční, vždy použijeme malé písmeno. Jedná se totiž o běžné přídavné jméno a ne o název.
Skloňování slova Vánoce
Mohla bych vás zahltit informacemi jako, že se jedná o pomnožné podstatné jméno, které kolísá mezi několika vzory apod. To však při psaní přání nikoho moc nezajímá, a tak stačí vědět, že jednotné číslo tohoto výrazu neexistuje a správné tvary v různých pádech vypadají takto.:

Štědrý den a Štědrý večer
Názvy významných dnů vždy píšeme s velkým písmenem, takže Štědrý den je jasný. Jak je to ale se Štědrým večerem? Pravidla českého pravopisu říkají, že u významných dnů a svátků píšeme velké písmeno, kterým vyjadřujeme úctu a váhu dané chvíle. Použitím velkého písmene tak odlišujeme Štědrý večer od všech ostatních večerů v roce. U přídavných jmen jako štědrovečerní (např. večeře) platí, že se jedná o běžné přídavné jméno, tudíž správně je malé písmeno.
Nový rok vs. nový rok
Obě varianty jsou dobře, ale každá z nich znamená něco jiného. Nový rok s velkým písmenem je název, který označuje jeden konkrétní den, tedy první den v roce. Naproti tomu nový rok s malým písmenem zahrnuje všechny dny následujícího roku, a je tedy klasickým přídavným jménem. Rozmyslete si proto, zda chcete někomu popřát šťastný nový rok, nebo Nový rok. 

Famózní granule s kachním masíčkem, ze kterých se váš pejsek pomine blahem. Podívejte se, kde je můžete sehnat a nepropásněte akční balení

Jak správně napsat potřebná slova už víte, teď jen stačí zapojit fantazii a vykouzlit nezapomenutelné vánoční přání, které příjemcům udělá radost a zpříjemní jim dny. Pokud byste si přeci jen s něčím nevěděli rady, obraťte se na profesionála. Správné varianty „vánočních slov” najdete také na mé facebookové stránce OpravaTextu.

autor: Bc. Monika Pittnerová

Redakce