V pondělí večer byl na radnici města Bétiers slavnostně odhalen betlém. Robert Ménard, starosta jihofrancouzského městečka Béziers tímto opakovaně porušil zákon z roku 1905, který zakazuje jakékoli náboženské symboly v prostorách veřejných institucí. Za to byla městu, kromě příkazu jesličky odstranit, udělena i pokuta1500 EU.

granule na výšku

Robert Ménard na to zareagoval slovy: „Copak stát nemá k řešení jiné, mnohem palčivější problémy? Mohou snad na radnici vystavené jesličky narušovat veřejný pořádek? Vždyť většina Francouzů je přesvědčeno, že betlém je součástí naší historie, naší kultury, naší civilizace!“ Úřady však vůči vystavení jesliček na radnici zůstávají neoblomné a betlém, i přes četné protesty místních obyvatel, musí pryč.

Letošní jesličky však byly obezřetně vytvořeny na podstavci s kolečky, takže sice byly na čas odstraněny, ale v okamžiku, kdy kontrolní úředníci budovu opustili, vrátil se na zpět na své místo.

Robert Ménard je francouzský politik a bývalý novinář. Byl zakládajícím členem a mezinárodní nevládní organizace Reporters Sans Frontières z Paříže, kde působil i jako generální tajemník.

Jeho kořeny pochází z katolické francouzské rodiny Pied-Noir, která se v padesátých letech usadila v Alžírsku. Od svých devíti let vyrůstal v Brusque. Studoval náboženství a chtěl se stát knězem. Je zastáncem tradičních francouzských kulturních a historických hodnot.

Famózní granule s kachním masíčkem, ze kterých se váš pejsek pomine blahem. Podívejte se, kde je můžete sehnat a nepropásněte akční balení

J. Pejcha