YogaAsYouGoYogaAsYouGo

Určitě znáte ve svém okolí někoho, kdo se stále snaží zhubnout, jí naposledy ve 3 odpoledne, nesnídá a přitom si stále drží plnější objem a hmotnost, se kterými se nemůže smířit. Jak je tedy možné, že jiná žena, která jí ohromné porce jídla od rána až do večera, je stále jako proutek? Samozřejmě záleží na skladbě potravy a míře pohybu. Odpovědí může i být Ajurvéda. Pracuje se třemi základními konstitučními typy – dóšami, které se v sanskritu jmenují Kapha, Pitha a Vata. Pojďme se s nimi seznámit.

Člověk, který má, podle Ajurvédské konstituce, převažující dóšu Kapha si bude většinou držet kypré tvary. Odměnou mu bude krásná pleť bez vrásek, lesklé husté vlasy, loajální, stabilní povaha, dobrosrdečnost a vytrvalost. Konstituce Kapha je tvořena pod vlivem země a vody a jejich kvalit: Země je stabilní, kulatá, dává nám pocit bezpečí a pevné půdy pod nohama. Voda je životadárná, propojená s city, emocemi, schopností reflexe. Proto jsou lidé s převažující došou Kapha hloubavé a spíše introvertní povahy.

A co třeba člověk plnějších tvarů, který je dominantní, s ostrým úsudkem i pohledem a řídkými plavými, nebo rezavými vlasy? Tady už se dostává ke slovu vedle dóši Kapha i dóša Pitha a element ohně. Lidé s převažujícím elementem ohně jsou typičtí vůdcové. Rádi si dělají věci po svém. Všechno ví nejlépe. Jsou zpravidla dynamičtí fyzicky i mentálně. Rychle procesují informace, potřebují neustálé výzvy a dobrodružství. Bývají střední atletické postavy. Pleť mají mastnější, mnohdy načervenalou, nebo se sklonem k pihám. Oheň transformuje a spaluje. Proto mají lidé s převažující došou pita zpravidla dobré a rychlé trávení.

Posledním konstitučním typem podle Ajurvédy je Vata. Převládá v ní element vzduchu a větru. Vaty bývají hubené a vysušené. Pleť má sklon k předčasným vráskám. Jejich aktivita je nepravidelná. Lehce se nadchnou a vyrazí plnou parou v před, ale rychle ztrácí energii a načaté projekty opouštějí. Trávení je nepravidelné. Vaty jsou éterické a často se pohybují ve “vyšších” sférách stejně, jako element jim vlastní.

Nikdo však nejsme “čistým typem”, protože jsme tvořeni všemi prvky: zemí, vodou, ohněm i vzduchem. Když se dostane do popředí/nerovnováhy země – Kapha, můžeme být příliš těžkopádní fyzicky a mentálně, nezdravě ulpívat na minulosti, lidech, situacích a cítit se stále unavení a skleslí. Tady může pomoci doplnit lehkost – vatu a energii – pitu.

Pokud se dostane do nerovnováhy oheň – Pita, reagujeme prchlivě, nepřiměřeně ostře až agresivně. Můžeme být příliš zaměření sami na sebe, na svůj úspěch a zisk a mít sklony k workoholismu. Pomůže lehkost Vaty i stabilita a klid Kaphy.

Když máme nadbytek větru- vaty, víří nám v hlavě myšlenky a jsme roztržití. Nemůžeme si dosednout. Stále někde pobíháme a zabýváme se tisícem často i nesmyslných aktivit, které nás rychle vyčerpávají. Můžeme mít problémy s usínáním, nebo se i během spánku budit. Pak potřebujeme doplnit zemi – Kaphu, aby jsme se dostali do rovnováhy.

Každý známe ze svého života chvíle, kdy se nám do ničeho nechce, popadne nás “obžerství”, nebo se nemůžeme zbavit vzteku, či roztržitosti. Tyto stavy jsou výsledkem našeho vnitřního nastavení, životního stylu, vnějších okolností a způsobu stravování. Zásadně je může ovlivnit způsob, jak se o sebe staráme. Yoga nabízí celou škálu nástrojů, jak doši pochopit, uchopit a harmonizovat.

Autor článku: Romana Ertlova

Romana Ertlova je učitelka jógy a ve svém studiu Dračí Blaho pořádá kurz  Yoga a tajemství konstitučních typů. Od října nabízí na stejné téma, společně s Martou Tovtovou, víkendový kurz, kde se naučíte, jak harmonizovat svoji tridošu nejen yogou, ale i ajurvédským vařením a životosprávou.

YogaAsYouGo
YogaAsYouGo