Podle některých aktivistů tyto pomníky připomínají dobu občanské války v letech 1861 až 1865, kdy se mimo jiného, vedly i boje za zachování otroctví. Po ukončení války se těchto pomníku, pamětních desek a dalších symbolů konfederace v Americe postavilo nejméně 1500. Mnohé z nich byly postaveny na přelomy 19 a 20 století, kdy na jihu USA začaly platit segregační zákony.

Před rokem ve virginském městě Charlottesvill proběhly mohutné protesty pravicových extrémistů proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta E.Leeho. Při akci najel účastník protestu autem do skupiny levicových aktivistů a zabil jednu ženu. Násilnosti v Charlottesvill si však vyžádaly ještě další dva životy policistů a zhruba 30 zraněných.

loading...

K prvnímu odstraňování konfederačních symbolů došlo v roce 2015 po té, co ve městě Charleston útočník zastřelil devět černochů a vyfotil se s konfederační vlajkou. Jako první byla odstraněna vlajka ze sídla guvernérky Jižní Karolíny.

Ve městě Baltimore byla odstraněna jezdecká socha Roberta E.Leeho i socha generála Thomase Jacksone. V New Orleans odstranili čtyři pomníky. I další města chtějí přikročit k odstraňování kontroverzních symbolů Konfederace.

Příznivci demokratů a lidé s černou pletí si odstranění soch přejí, protože v nich vidí symboly rasismu a otroctví, ale většina Američanů se s píše domnívá, že by pomníky měly zůstat na svém místě, neboť patří k americké historii. 

 

 

 

Soňa Navrátilová

Redakce 

Mrkněte se prosím na tento projekt na HitHit ↓↓↓

Právo koně na život vyprší s dnem jeho užitečnosti. Mizí láska, výběhy, krásné stáje i starostlivá péče. Pro mnohé majitele je totiž takový kůň na obtíž a nechtějí ho dále „zbytečně“ živit. Někteří se rozhodnout poslat ho rovnou na jatka a koně tak zužitkovat do poslední peny. A tak vznikla myšlenka vytvořit těm neužitečným, odkopnutým koním domov. Nejenom, že můžete pomoci i vy, ale  jsou tu připraveny i velmi lákavé odměny, tak nakoukněte, třeba to osloví i vás. Koňská oáza na HitHit >>