Přátelská, komunikativní a snadno ochočitelná, taková je andulka. V českých rodinách je to jeden z nejčastěji chovaných domácích mazlíčků.

Andulka je takový malý papoušek do kapsy. Její snadná dostupnost a nízká cena však bohužel způsobují, že si ji lidé dost často pořizují takřka bez rozmyslu, aniž by se dopředu ujistili, že ji opravdu budou moci poskytnout správný domov.

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že se tito roztomilí ptáčkové při správné péči dožívají až 14 let, takže pořízení andulky je dlouholetý závazek.

V druhé řadě je nutno vzít zcela nesobecky na vědomí, že andulka by se neměla chovat samostatně.

Lidé, kteří chovají andulky samostatně, si většinou vůbec neuvědomují, jak moc jim tím ubližují. Jsou to totiž nesmírně sociální tvorové a ke svému spokojenému životu potřebují přítele svého druhu.

Lidská společnost je samozřejmě super a anduličky ji rády vyhledávají, ale člověk nikdy nemůže nahradit soužití s druhou andulkou. Nebude se k ní v noci tulit, nebude jí prohrabávat peříčka a nemůže ji dělat nonstop společnost, protože je třeba v práci, s přáteli nebo spí. Představte si kolik času trávíte mimo domov a spočítejte si kolik je to hodin. Po celou tuto dobu by měla být andulka sama? Samota je pro ni naprosto nepřirozená a psychicky trýznivá. Ona vám to neřekne. Je šťastná, když se vrátíte domů a vám se zdá, že je vše v pořádku.

Věřím, že pokud zvažujete pořízení andulky, budete se touto radou/prosbou řídit.

Andulku si můžete velmi snadno koupit ve zverimexu, ale mnohem lepší je, když si pro ni zajedete k nějakému zkušenému chovateli. Zvířata ve zverimexech totiž dost často pochází z takzvaných množíren, takže pořizováním andulky nebo jakéhokoli jiného zvířátka ve zverimexu vlastně přímo podporujete byznys a rozmach těchto pofidérních velkochovů.

Rozhodnete-li se pro kvalitního chovatele, získáte tím nejenom andulky, ale i poradenský servis, který správný chovatel automaticky poskytuje. Vždyť i jemu záleží na tom, jak se jeho odchovanci budou mít.

Než se vydáte pro andulky, připravte si doma pro ně klec, abyste je do ní mohli hned dát. Nachystejte si tam i krmení a vodu, protože andulky budou potřebovat na adaptaci klid a vy byste je v ní neměli zbytečně rušit. Klec umístěte tak, aby byla v místnosti, kde se nejčastěji vyskytujete.

Do krmítka jim nasypejte směs pro andulky. Směs by měla obsahovat proso, loupaný oves, slunečnice, klásky jitrocele i trávy, konopné semeno a lesknici. Důležitou součástí jejich jídelníčku je také čerstvé krmení, například pampeliška, špenát, ptačinec, mrkev, jablko, ale třeba i banán. Velkou radost jim uděláte větvičkami z ovocných stromů.

Nyní je vše připraveno a vy si můžete zajet pro své nové kamarády.

Soňa Navrátilová
#Top Tags
NABÍDKY PRÁCE Z DOMU  SPORT  ŠOKUJÍCÍ REALITA  SERIÁLY A FILMY ZDARMA ONLINE  AKTUÁLNĚ >>