Příběh čarodějnických procesů z massachusettského Salemu se od svého románového zpracování Arthurem Millerem z 50. let 20. století dočkal spousty adaptací včetně divadelních a filmových. Nejspíš nejznámější filmová verze, dvakrát nominovaná na Oscara, pochází z roku 1996. Teď však máme možnost sledovat tento horor s reálnými základy a o něco dokumentárnější a syrovější verzi.

Dokumentární dramatický seriál vypráví příběh puritánské komunity evropských přistěhovalců v USA konce 17. století, kde několik malých dívek vykazuje zvláštní znaky chování, identifikované později „odborníky“ jako posedlost démony. Pod tlakem dospělých pak tyto dívky identifikují zdroje svých uřknutí, načež nastává skutečný hon na čarodějnice.

Ten si v salemské komunitě nakonec vyžádal 19 obětí, z nichž většina byla oběšena. Prakticky bez soudu a bez možnosti jakékoliv obhajoby. Celkově bylo bez důkazů uvězněno okolo dvou set místních obyvatel a vytvořena byla atmosféra strachu, ve které se o život musel bát úplně každý. V Americe přitom šlo (na rozdíl od tehdejšího území Evropy včetně českých zemí) o naprosto ojedinělý případ, kterému musel učinit přítrž až zásah zvenčí.

Za uvězněné se postavil guvernér státu Massachusetts William Phipps i Nejvyšší soud, který zmatečné a jednostranné rozsudky salemského soudu zrušil.

Série Witches of Salem staví svůj příběh i jednotlivé dialogy na dobře zdokumentovaných soudních procesech, ze kterých jen málokdo vyšel živý. Svérázný výklad práva totiž neumožňoval použití rozumu a rozsudky byly založeny spíše na emocích a tlaku vystrašených členů komunity a fanatických „honců“ čarodějnic.

Velkou měrou se na tom podílel tzv. Výbor pro neamerickou činnost senátora Josepha McCarthyho, jež fungoval ve Spojených státech v 50. letech, a který v každém, kdo se názorově odlišoval, viděl komunistu a nepřítele státu. Jedním z cílů Výboru byl právě samotný Arthur Miller, jehož původní dílo bylo kritikou stávající situace. Dílo je úžasným dokumentem v tom smyslu, že varuje před rychlými a emotivně zabarvenými úsudky a hodí se tak i na dnešní dobu. Právě zdůrazňování historické zkušenosti by nás jako společnost mělo varovat před opakováním chyb z minulosti a neopomíjet rozum při hodnocení ostatních.

Na dokumentární seriál Čarodějky ze Salemu, natočený americkým režisérem Stephenem Kempem, se můžete podívat na televizním kanálu Viasat History každý večer počínaje 25. květnem od 22:00.