Ve čtvrtek odpoledne došlo v černouhelném dole ČSM ve Stonavě, v hloubce 800 metrů pod zemí, k výbuchu metanu. Podle nejnovějších informací, přišlo o život již 13 lidí, z toho 12 Poláků a jeden Čech. V nemocnici jsou hospitalizováni dva těžce zranění horníci, jeden z nich je stále v kritickém stavu.

granule na výšku

Ve čtvrtek večer, kdy již bylo jasné, že pět horníku nepřežilo se dalších osm pohřešovalo, avšak díky vzrůstajícímu požáru nebylo možné se k ostatním dostat. Situace v dolu byla vyhodnocena jako neslučitelná se životem.

Nyní, i přes komplikace, způsobované požárem, byla zahájena likvidace havárie. Připravuje se stavba hrází, vše by mělo být do neděle dokončeno.

Speciální komise prošetřuje důvody výbuchu. Pracuje se i s verzí, že výbuch mohl být způsoben elektrickým zkratem, přičemž únik metanu byl natolik rychlý, že před zážehem na něj čidla nestihla reagovat. Podle mluvčího České báňské správy Bohuslava Macheka, by to však znamenalo, že v dole bylo čtyřnásobně více metanu, než dovolují předpisy.

V pátek ráno místo neštěstí navštívili polský premiér Mateusz Morawiecki i český premiér Andrej Babiš. Oba nad tragédií vyjádřili hluboký zármutek.

Soňa N.

Famózní granule s kachním masíčkem, ze kterých se váš pejsek pomine blahem. Podívejte se, kde je můžete sehnat a nepropásněte akční balení