Růže ozdobí a krásně provoní každý kout vaší zahrady. Bez nadsázky se dá říct, že čím více růží, tím krásnější zahrada.

Záhony si můžete zahustit či rozšířit několika postupy, podstatné však je, že množit lze pouze ze stoprocentně zdravých rostlin o které je dobře pečováno.

Jeden z nejpřirozenějších a nejpoužívanějších způsobů množení růží je takzvané odnožování, kdy nové rostlinky vznikají naprosto automaticky, bez přičinění lidské ruky. Jakmile nová rostlinka (odnož) dosáhne výšky ideálně 18 cm, má již dostatečně vyvinutý kořenový systém a může být přesazena na nové místo. Avšak ne všechny růže vytváří odnože.   

Známou, ale poněkud složitější metodou množení je pak řízkování, které se provádí na podzim nebo ještě lépe, na začátku zimy. Matečním rostlinám odebereme dřevité řízky, přičemž dbáme na to, aby měly minimálně tři, ideálně pět pupenů a na jaře je zasadíme do země. Zasazené řízky chráníme před zmrznutím plastovou lahví nebo zavařovací sklenicí.

Řízkování je vhodné prakticky pro všechny odrůdy růží, avšak pokud máte rostliny, které odnožují, je lepší dát přednost odnožování.

Méně známé, avšak velmi jednoduché, je takzvané hřížení. Spočívá v tom, že si začátkem jara vytipujeme silné a zdravé výhonky, ty ohneme a zafixujeme do země tak, aby špička výhonku vykukovala ven. Příští rok na jaře by již měly být výhonky zakořeněné a mohou se přesazovat.

Pokud máte víceleté nebo sadbové mini růže, můžete si je namnožit dělením. Oddělenou rostlinu musíte ihned sázet.

Vůbec nejtěžší je pak očkování, kdy přikládáme výhonky na již připravený kmínek, zbavený listů. Při získávání očka se snažíme, aby plocha řezu byla co nejdelší. Toho dosáhneme šikmým řezem. Na připravené podnoži vyřízneme plochu pro umístění očka, takzvané očkovací okénko a okolní kůru si odchlípneme do stran. Po usazení očka kůru vrátíme zpět a zalepíme speciálním voskem (štěpařský vosk). Musíme dávat velký pozor, aby vosk nepřekrýval naroubované očko.

Očkování patří mezi zkušenými zahradníky mezi velmi oblíbenou množící metodu, avšak pro začátečníky je dost složitá s velmi nejistým výsledkem.

J. Pejcha

Redakce