V této nelehké době si uvědomila, že lidi kromě zábavy potřebují ke šťastnému životu především jednoduché, chutné, kvalitní a domácí zdravé jídlo.  Po letech práce v médiích  založila živnost v oboru  „Pekařství a cukrářství“ a oprášila své staré dovednosti. Jako mladá dívka chodila totiž pomáhat dělat lokše k babičce, která je vyráběla  ve velkém. Denně vyválely i na dva tisíce lokší.  Bylo to v Pezinku u Bratislavy. Pezinok je vinařské městečko pod Malými Karpaty kousek od Bratislavy, které proslavily výborná vína, a taky současná slovenská paní prezidentka, která je Pezinčanka. Okolité vesničky – Slovenský a Chorvátsky Grob proslavily ale především lokše.  Do Grobů se jezdí na husacinu podávanou s lokšami a se zelím. Lokše se vyrábějí z vařených brambor, které se nastrouhají a smíchají s moukou a solí. Vypracuje se těsto a rozválí se na co nejtenčí placky. Ty se pečou nasucho na rozpálené plotně.  Na Moravě se lokšům říká „patenty“, v Čechách jsou to staročeské bramborové placky.

A jak se jedí lokše? Na slano i na sladko – fantazii se meze nekladou. Náplní existuje velké množství.  Skvělé jsou teplé lokše s brynzou a paprikou, se špenátem, se zelím, plněné mletým masem, husími játry nebo jenom čisté s česnekem.  Sladké receptury nabízejí lokše s povidly a čokoládou, nebo povidly s ořechy či mákem. Úžasná je lokše s banánem pokapaná javorovým sirupem. Zuzka si recepty vymýšlí a má v plánu otevřít malé bistro, kde bude podávat slovenské lokše a vína z Malokarpatského regionu.  Víno k lokši s česnekem a husím sádlem náramně sluší. Zatím si lokše můžete koupit na farmářských trzích, např. už tuto sobotu 5. 9. 2020 na Kubánském náměstí v Praze. V neděli ji najdete  pravidelně v Ředhošti u Slaného v hale u Stodoly.  Můžete si taky ale objednat catering  na rodinné i firemní oslavy – způsob objednání najdete na webových stránkách.  Paní producentka doufá, že „její“ lokše připomenou lidem návrat k tradicím a stanou se oblíbenou pochoutkou.

Více zajímavostí a hlavně Zuzčiny firemní aktuality, můžete sledovat na jejich FB stránkach Lokše od Zuzky nebo přímo na webu zde >>

#Top Tags
NABÍDKY PRÁCE Z DOMU  SPORT  ŠOKUJÍCÍ REALITA  SERIÁLY A FILMY ZDARMA ONLINE  AKTUÁLNĚ >>