Internetové peněženky mají různé podoby. Nejprve bychom je mohli rozdělit na peněženky pro kryptoměny jako je Bitcoin a jiné, kterými se ovšem budeme zabývat až jindy a peněženky pro tradiční měny, o kterých si povíme v tomto článku.
Popularita těchto peněženek je vysoká díky jejich velkému rozšíření v internetových obchodech nebo aukčních síních (PayPal, PayU). Jejich rychlosti, kdy posílání peněz probíhá prakticky ihned kamkoliv po světě nebo možnosti mít na jedné peněžence několik světových měn a volně mezi nimi převádět. Při posílání peněz navíc nemusíte znát ani číslo účtu protistrany, stačí její e-mail se kterým bývají peněženky svázané. Dobrým argumentem pro jejich zřízení je i pořizovací cena, bývá totiž zpravidla nulová přičemž nemusíte ani odejít od počítače. Za nevýhodu by mohl někdo považovat absenci českých Korun, vaše peníze budou tedy většinou uváděny v USD nebo EUR, na které se přepočítají podle aktuálního kurzu při dobíjení peněženky.
Dále bychom online peněženky mohli rozlišit na regulované a neregulované. Regulované jsou proto, že podléhají licencím vydaným centrálními bankami zemí, ve kterých působí. Tyto peněženky hlídají podezřelé transakce a jsou za určitých podmínek k dispozici pro nahlédnutí státním a finančním orgánům. Jejich výhodou jsou jisté garance podobné těm u běžných bankovních účtů. Ty jsou ovšem vykoupeny poměrně vysokými poplatky za převody peněz (i v řádu %). Zástupcem takového typu peněženky je například již zmíněný PayPal.
Neregulované peněženky jsou tak trochu opak, licence nemají ani nepotřebují a sídlí snad vždy v některém z daňových rájů. Finanční ani jiné instituce se do nich bez vašich přístupových údajů nedostanou a podezřelé transakce je nezajímají. Poplatky v těchto peněženkách jsou minimální a vztahují se v podstatě jen na výběry v bankomatech, převody mezi měnami nebo posílání peněz na bankovní karty běžných účtů. Ano, výběry v bankomatech nebo platby kartou jsou možné, dokonce kdekoliv ve světě při stejné výši poplatku. Některé neregulované peněženky vám totiž za mírný poplatek vydají klasickou MasterCard, kterou můžete následně využívat jako tu, co máte od svého bankovního účtu. I přes slušné zabezpečení proti krádežím vašich prostředků, kterákoliv taková peněženka může kdykoliv zaniknout a zmizet i s vašimi penězi, neexistují zde žádné garance.
Přesto se takové případy téměř nedějí a tento typ peněženek se těší velké oblibě díky velké míře soukromí a absenci kontroly ze strany finančních orgánů. Avšak nedoporučuje se na nich nechávat větší obnosy. Typickým zástupce takové peněženky je ADVanced Cash z Ukrajiny, která funguje již delší dobu.
Autor článku: Petr Hořák, investiční specialista