Tomio OkamuraTomio Okamura

Internetem koluje nová senzace, která se týká šéfa SPD Tomia Okamury. Lidé na sociálních sítí poukazují na to, že Okamurův e-shop Japafoods  má v nabídce produkt, který nese značku Halal.

Tomio Okamura ve svém prohlášení na Facebooku, označil informaci o tom, že prodává potraviny s certifikovaným a placeným označením HALAL, za pomluvu, ale vzápětí potvrdil, že je prodává a nevidí v tom žádný názorový střet.Přitom v roce 2016, lobovalo hnutí Úsvit, kterého byl Okamura v té době ještě šéfem, za zákaz Halal porážek, s odůvodněním, že, kromě jiného, za certifikaci se platí poplatek, který je často příjmem islámských teroristů.

Prodej takto certifikovaných produktu podle něj podporuje samotnou organizaci, která certifikát Halal přiděluje, a která následně finančně dotuje aktivity islámského terorismu.

Označení Halal garantuje, že v pokrmu nejsou použité žádné, dle Koránu, zakázané ingredience a použité maso pochází pouze ze zvířat, jež byla poražena přísnou rituální porážkou dhabíha.

Co je to Halal

Halal je souhrn schválených činností každodenního života, povolených potravin, kosmetiky i léčiv, které jsou v souladu islámské tradice.

Zakázáno je konzumovat jídla, která obsahují alkohol a jiné omamné látky, vepřové maso, krev, mršinu, hmyz a obojživelníky, maso ze zvířat, která nebyla zabita dle striktních pravidel  dhabíha porážky, maso ze zvířete, které bylo udušeno, ubito k smrti nebo zemřelo shodou nešťastných okolností (roztrháno predátorem, pádem ze skály, zajeto autem a pod.)

Odkaz na FB post Tomio Okamury zde

Zdroj info. Halal: Wiki

J. Pejcha