Slovenská návrhářka a designérka Lenka Sršňová letošní podzim hostuje v pražském prostoru Showroom. Výrazná autorka současného slovenského návrhářství absolvovala studijní stáže ve Finsku a Paříži a jak sama uvádí, významným momentem ve formovaní jejího hravého rukopisu byla pracovní stáž v ateliéru Jean-Charles de Castelbajac. Její již nezaměnitelný rukopis je charakteristický výraznými barvami, hravými potisky ale i ručně vytvořenými textilními aplikacemi či výšivkami, kterým dávají vyniknout minimalistické střihy.

Pro Lenku Sršňovou není móda pouhým oděvem: „Móda je kultura, zrcadlo doby a společnosti. Je všude okolo nás. Oděv určuje, kdo jsme a kým chceme být. Tvoří naši osobnost a je naší druhou kůží.“ Proto je kladen velký důraz na výběr materiálů a jejich precizní zpracování vyladěné do posledního krejčovského detailu. Nezanedbatelnou roli hraje v tvorbě Lenky Sršňové udržitelnost. Potisky se aplikují až na těsně před sešitím modelu a z ústřižků či nevyužitých kusů látky se pak vyrábí jednoduché doplňky, třeba brože či mašle do vlasů. Zároveň jsou všechny oděvy vyráběny na Slovensku a dokonce 90% produkce vzniká přímo v ateliéru v Bratislavě.

Dalším silným prvkem je příběhovost a přiznání uměleckých vlivů. Osobitá poetika není patrná jen ve finálním produktu, ale doprovází celý proces vzniku. Netradiční potisky jsou taktéž jedinečným znakem oděvů Lenky Sršňové. Jedná se o autorský prvek v celém rozsahu – od samotného grafického návrhu, který vzniká ve spolupráci s designéry, jejichž filozofie tvorby je blízka celé značce, až po unikátní barvy, které si v atelieru sami míchají.

Lenka Sršňová tvoří pod značkou LS. již více jak 10 let. Naposledy o sobě dala vědět široké veřejnosti během loňského Mistrovství světa v ledním hokeji, které se konalo na Slovensku a v jehož průběhu byly všechny hostesky odívány do modelů LS. Lenčiny oděvy si také oblíbila zpěvačka Katarzia nebo herečka Judit Bárdos. V těchto dnech se můžeme detailněji seznámit s tvorbou LS. v centru Prahy v prostorách unikátního kolaborativního projektu Showroom.

Concept store, fashion studio, ale především platforma pro prezentaci designových produktů a setkávání se s jejich autory – tím vším je Showroom. Základnu Showroom.u tvoří osm stálých vystavovatelů. Česká oděvní značka SOOLISTA, za kterou stojí Zuzana Basterrech (Hartlová), navrhuje šaty, košile či kabáty netradičních střihů s propracovanými detaily. Zkušená módní návrhářka Klára Holanová, tvořící pod značkou EIRI, zde taktéž reprezentuje českou módu. Autorský šperk je zastoupen designérkou KLÁROU ŠÍPKOVOU a ELIŠKOU LHOTSKOU. Projekt PBG rozšiřuje sortiment obchodu o designové tašky a kožené doplňky podle návrhů Anety Vojtové a Terezy Horákové. K Showroom.u také neodmyslitelně patří ručně vyráběné kožené doplňky TWO LINES z dílny Korejské designérky Jiyeon Lim, boty maďarské obuvní návrhářky Diány Polgár, tvořící pod značkou DYAN a vintage i nově designované brýle OPTIQA podle návrhů designéra Ondřeje Viceny.

„Naše uskupení nevzniklo ze známosti. Navzájem jsme se hledali tak, aby se naše práce doplňovala a měla podobná východiska, čisté pojetí. Chtěli jsme návštěvníkovi nabídnout různorodý, ale zároveň jednotný celek.” objasňuje koncept jeho zakladatelka Zuzana Basterrech. Tvorba LS. v mnoha ohledech s tímto konceptem souzní, a tak bylo Lence Sršňové nabídnuto místo hostujícího designéra Showroom.u, které je kvartálně obměňováno.

Lenka zde představuje své tři aktuální kolekce POP LINE, FULLOVE a MONOCHROMA, postupně přibydou ještě kousky z nejnovější kolekce COCKTAIL. Právě druhá z uvedených kolekcí, která vznikla ve spolupráci s Ondrejem Jóbem, byla před několika dny oceněna 3. cenou v kategorii Profesionálny dizajn ve slovenské soutěži Národná cena za dizajn 2019, jíž pořádá Centrum dizajnu a Ministerstvo kultúry SR.

Tvorbu Lenky Sršňové si v Showroom.u lze prohlédnou, vyzkoušet či zakoupit až do 15.12. 2019.