Dostávají členové výboru iniciativy Milion chvilek za organizování demonstrací mzdu?

Již několik dnů internetem kolují různé nepodložené informace o tom, že čelní představitelé iniciativy Milion chvilek a organizátoři plánované demonstrace na Letné, za plánování a realizaci demonstrací berou honoráře. Jedná se o dezinformace, které mají za úkol diskreditovat aktivity iniciativy?

Například podle serveru ePortál je svět neziskovek obklopen záhadami a jejich účelem je přerozdělovat peníze subjektům, podle preferencí jejich lídrů. Přerozdělují se zde prostřednictvím dotací a grantů stovky milionů korun. EPortál zmiňuje konkrétně Sorosovu Nadaci Open Society Fund Praha, která si díky štědrým dotacím získává i čím dál větší vliv na politické i společenské dění, což je údajně nyní, v době aktivit iniciativy Milionu chvilek aktuální. Naznačuje, že by jejich aktivity mohly být takto financovány. Článek naleznete zde.

V diskuzních skupinách a na politických stránkách se objevují komentáře trollů

Ti mají za úkol vyvolávat pochybnosti o dobrovolné a bezplatné činnosti lídrů a pomocníků iniciativy Milion chvilek pro demokracii.

„Když nás ČT pořád straší, že nás ovládají Rusové a platí média, aby nás ovlivňovala, tak je to holý fakt a rozhodně to nejsou dezinformace. Když někdo napíše, že se nás snaží ovládnout Soros, který platí mladým, aby rozvrátili svobodně zvolenou vládu, a dosadili tam promigrantské a proevropské vedení tak to dezinformace sou! Kdo o tom rozhoduje?“

„Je logické, že za svoji práci dostávají honorář. Přípravy zaberou spoustu času, ti lidé to dělají na full time a z něčeho přece žít musí.“

„Platí je Soros, ale mimo účet, to je jasné. Ale jedno se jim musí nechat, mají skvěle zmáknutý marketing.“

O problematice dezinformací o placených demonstrací píše i portál ČT24 v článku zde.

Kromě skutečných darů posílají někteří lidé halířové položky, aby tak mohli do textového pole účtu vložit svůj nesouhlas s pořádanými demonstracemi. Transparentní účet iniciativy Milion chvilek pro demokracii najdete zde

Další demonstrace na podporu nezávislosti české justice a pro odstoupení premiéra Andreje Babiše, proběhla v neděli 23. června, na Letné. Demonstrace se dle informací z různých zdrojů zúčastnilo více než  250 tisíc lidí. Počet demonstrantů například zjišťoval i mobilní operátor T-mobile, podle kterého bylo v tu chvíli na letenské plání dokonce 280 tisíc lidí.

V minulých týdnech se po celé České republice konaly několikatisícové protesty proti premiérovi Andreji Babišovi a jím plánované změně v čele ministerstva spravedlnosti. Na poslední demonstraci se na Václavském náměstí sešlo více než 100 tisíc lidí z celé České republiky.

Iniciativa Milion chvilek požaduje odstoupení ministryně Benešové a zaručení nezávislosti justice. Dále pak vrácení dotací, které Agrofert, dle Bruselu dostal neprávem a konec dalších dotací, daňových úlev nebo státních zakázek pro Agrofert. Babiš se má zbavit médií a podat demisi.

Podle informací spolku Milion chvilek pro demokracii, který demonstraci organizuje, je důvodem demonstrace ohrožení demokracie.  Spolek tak mimo jiné reaguje na to, že premiér Babiš odvolal ministra spravedlnosti Kněžínka vzápětí po té, co policie navrhla Babišovo trestní stíhání.

Premiér Kněžíka nahradil Marii Benešovou. Spolek Milion chvilek pro demokracii poukázal na možnost, že tato výměna byla účelová, neboť paní Benešová již dva roky Babišovu trestní úhonnost zpochybňuje, a tedy existuje možnost, že by její další rozhodování ve věci Babišova trestního stíhání, mohlo být ovlivněné. Nyní navíc na povrch vychází informace, že by mělo dojít i k výměně šéfa žalobců.

Předseda spolku Milion chvilek, Mikuláš Minář, na Staroměstském náměstí řekl: „Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!“ Podle spolku Benešová není nezávislým ministrem spravedlnosti. Demonstrací se zúčastnilo několik tisíc lidí, kteří jednotně skandovali hesla za Babišovu demisi.

Jaromír Pejcha