Již několik měsíců internetem kolují různé informace o tom, že čelní představitelé iniciativy Milion chvilek a organizátoři plánované demonstrace na Letné, za plánování a realizaci demonstrací berou mzdu. Jedná se o dezinformace, které mají za úkol diskreditovat aktivity iniciativy?

Podle deníku Blesk, článek si můžete přečíst zde, se z Mináře stal demonstrant na plný úvazek. Ale Minář není jediný, komu Milion chvilek dává placenou práci. Blesku v červnovém rozhovoru, údajně prozradil jeden z organizátorů, pan Benjamin Roll, že finance od podporovatelů jdou kromě techniky, občerstvení, propagace i na zaměstnance. Z dobrovolníků, kteří pracovali zpočátku zdarma, se tak postupně stávají placení pracovníci.

Například server ePortál napsal, že je svět neziskovek obklopen záhadami a jejich účelem je přerozdělovat peníze subjektům, podle preferencí jejich lídrů. Přerozdělují se zde prostřednictvím dotací a grantů stovky milionů korun. ePortál zmiňuje konkrétně Sorosovu Nadaci Open Society Fund Praha, která si díky štědrým dotacím získává i čím dál větší vliv na politické i společenské dění, což je údajně nyní, v době aktivit iniciativy Milionu chvilek aktuální. Naznačuje, že by jejich aktivity mohly být takto financovány. Článek naleznete zde.

V diskuzních skupinách a na politických stránkách se objevují komentáře údajných trollů

Ti mají za úkol vyvolávat pochybnosti o dobrovolné a bezplatné činnosti lídrů a pomocníků iniciativy Milion chvilek pro demokracii.

„Když nás ČT pořád straší, že nás ovládají Rusové a platí média, aby nás ovlivňovala, tak je to holý fakt a rozhodně to nejsou dezinformace. Když někdo napíše, že se nás snaží ovládnout Soros, který platí mladým, aby rozvrátili svobodně zvolenou vládu a dosadili tam promigrantské a proevropské vedení tak to dezinformace sou! Kdo o tom rozhoduje?“

„Je logické, že za svoji práci dostávají honorář. Přípravy zaberou spoustu času, ti lidé to dělají na full time a z něčeho přece žít musí.“

O problematice dezinformací o placených demonstrací píše i portál ČT24 v článku zde.

Kromě skutečných darů posílají někteří lidé halířové položky, aby tak mohli do textového pole účtu vložit svůj nesouhlas s pořádanými demonstracemi. Transparentní účet iniciativy Milion chvilek pro demokracii najdete zde. Každý si tak může sám udělat obrázek o tom, zda se zavádějící nařčení zakládají na pravdě. Naše redakce nic takového nemůže potvrdit, neboť, my jsme ve výpisu důkazy to tom, že si sám sobě Milion chvilek vyplácí mzdy, nenašli.

Důvodem k demonstracím je záchrana demokracie

Již od začátku roku se po celé České republice konaly několikatisícové protesty proti premiérovi Andreji Babišovi. První velké demonstrace začal Milion chvilek organizovat loni na Staroměstském náměstí, kde se sešlo více než 100 tisíc lidí z celé České republiky. Poté se protesty přesunuly na Václavské náměstí.

Další demonstrace na podporu nezávislosti české justice a pro odstoupení premiéra Andreje Babiše, proběhly 23. června a 16. září, na Letné. Obou demonstrací se dle informací z různých zdrojů zúčastnilo více než  250 tisíc lidí. Počet demonstrantů například zjišťoval i mobilní operátor T-mobile, podle kterého bylo v tu chvíli na letenské plání dokonce 280 tisíc lidí.

Podle informací spolku Milion chvilek pro demokracii, je důvodem demonstrací ohrožení demokracie. Spolek tak mimo jiné reaguje na to, že premiér Babiš odvolal ministra spravedlnosti Kněžínka vzápětí po té, co policie navrhla Babišovo trestní stíhání.

Iniciativa Milion chvilek požadovala odstoupení ministryně Benešové a zaručení nezávislosti justice. Dále pak vrácení dotací, které Agrofert, dle Bruselu dostal neprávem, a konec dalších dotací, daňových úlev nebo státních zakázek pro Agrofert. Babiš se má zbavit médií a podat demisi.

Premiér Kněžíka nahradil Marii Benešovou. Spolek Milion chvilek pro demokracii poukázal na možnost, že tato výměna byla účelová, neboť paní Benešová již dva roky Babišovu trestní úhonnost zpochybňuje, a tedy existuje možnost, že by její další rozhodování ve věci Babišova trestního stíhání, mohlo být ovlivněné.

Předseda spolku Milion chvilek, Mikuláš Minář, na Staroměstském náměstí řekl: „Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!“ Podle spolku Benešová není nezávislým ministrem spravedlnosti.

Nově iniciativa Milion chvilek naplánovala po celé zemi ještě letos další řadu protestů, jejichž zásadním požadavkem bude demise premiéra Andreje Babiše. První demonstrace se uskuteční v úterý 10. prosince na Václavském náměstí >>

Jaromír Pejcha