Michael Kocáb před půlrokem v rozhovoru pro Radio Impuls prohlásil, že tentokrát by kandidaturu na prezidenta České republiky rozhodně nezavrhoval. Dle jeho slov by dokázal pozvednout a upevnit hodnoty, které byly ještě v roce 1989 klíčové.

V rozhovoru také zmínil, že Visegrádská čtyřka se pomalu stává pátou kolonou v Evropské unii a měla by se zrušit, neboť vykazuje neustálé snahy o dezintegraci.

Necelé dva roky byl poslancem Občanského fóra. Byl hlavním aktivistou, který se zasloužil o odsun sovětských vojsk z tehdejšího Československa.
Mezi lety 2009 a 2010 působil jako ministr pro lidská práva.
Vystupoval v takzvané Kroměřížské výzvě, jejímž cílem bylo najít nejvhodnějšího kandidáta na prezidenta, který by mohl konkurovat Milošovi Zemanovi.

Kauza fondu Trend

Koncem roku 1991 Michael Kocáb a Martin Kratochvíl založili pro první a druhou kuponovou privatizaci fond s názvem Trend. Jejich známé tváře přilákaly sto tisíc lidí, kteří Trendu svěřili své peníze. V roce 1995, kdy měl fond ještě dvoumiliardový majetek, byl prodán neznámé společnosti Královéhradecká brokerská, v jejíž čele byl  Miroslav Hálek.

Podle obžaloby, společnost Královéhradecká brokerská, svými nezákonnými machinacemi připravila Trend zhruba o 1,4 miliardy korun. Na jaře 1997 se případem začala zabývat policie. Kriminalisté prověřovali i působení Kocába a dalších zakladatelů fondu, ale jejich případ byl odložen a později prezidentem V. Klausem amnestován.

J. Pejcha

Diskuze k článku  >>