„Moje Evropa nestaví zdi,“ prohlásil premiér Stefan Löfven v roce 2015, kdy bylo ve Švédsku podáno přes 160 tisíc žádostí o azyl.  V té době byla země hrdá na svůj liberální přístup a imigranty přijímala doslova ve velkém.

Ovšem již o dva roky později se země potýká s rychlým nárůstem kriminality a nezvládnutou integrací. Roste počet sexuálních a násilných útoků, které byly podle údajů švédského sociologa Görana Adamsona, z 58  procent spáchány migranty.

V roce 2019 bylo v kdysi poklidných švédských městech spácháno 257 pumových útoků a více než 300 přestřelek, za nimiž stojí zločinecké gangy ze Středního východu, severní Afriky a Balkánu.

Na konci srpna tohoto roku, otřásl Švédskem hrůzný čin, kdy ve městě Solna nedaleko Stockholmu, dva mladíci, kteří byli podle zpravodajského servere Samnytt.se z přistěhovaleckého prostředí, přepadli a zatáhli na hřbitov dva švédské chlapce, kde je pak několik hodin mučili a sexuálně zneužívali. Mainstreamová média však původ útočníků oficiálně nezveřejnila.

Švédská politika neomezeného přijímání azylantů a následné zametání kriminality imigrantů pod kobereček a hlavně nezveřejňovat azylanty jako pachatele násilných činů, způsobila, že se situace zcela vymkla kontrole. Přitom Švédsko bylo v minulosti jednou z nejbezpečnějších zemí s minimální kriminalitou, kde jste před pár lety mohli ztratit peněženku a za týden se pro ni vrátit.

I přes velkou kritiku ze strany neziskových organizací Švédsko na začátku října odmítlo běžence z vypáleného tábora Moria. Země se tak přidala k rebelujícím státům Visegrádské čtyřky, které odmítají přijímat migranty. Švédsko je tak na začátku velké změny azylové politiky.

J.Pejcha