Ať už píšu nebo opravuji jakýkoli článek, vždy, bez výjimky, narážím na časté používání nějakého slova. Avšak výhodou psaného textu je, že jej můžete upravovat a v češtině máte v tomto ohledu obrovské možnosti. Díky tomu nakonec třeba vytvoříte dílo zahrnující obdivuhodnou slovní zásobu. Stačí opakující se výraz nahradit jiným, podobným, případně celou větu poupravit tak, abyste se danému slovu vyhnuli.

Synonyma

Nebudu vás trápit odbornými poučkami na téma synonymie. Pro běžný život stačí vědět, že synonyma jsou slova podobného významu a můžeme je navzájem nahrazovat. Jestliže nepřijdete na to, jak obměnit nějaké slůvko, vynechte ho, nebo přepište celou větu. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

Příklady v praxi

Na ukázku jsem vybrala a upravila několik náhodných vět. Podívejte se, jak je možné stejnou věc říci různými způsoby.

Narodil se nám kouzelný chlapeček. – Přivedli jsme na svět roztomilého hocha. – Zplodili jsme rozkošného kloučka.

Holčička prosila o něco dobrého na zub. – Děvče škemralo o dobrotu. – Dívka žadonila o pochoutku.

Vyrazili jsme na oběd do zavedené restaurace. – Vyšli jsme si na jídlo do známého podniku. – Šli jsme se najíst do vyhlášeného stravovacího zařízení.

Taháček

Je jasné, že nikdo z nás nezná všechna slova, která čeština zahrnuje. Někdy se člověk může snažit sebevíc a na vhodnou alternativu prostě nepřijde. V takovém případě doporučuji obrátit se na Slovník českých synonym, a to buď v tištěné, nebo elektronické formě.

Hrajte si

Čeština je sice složitý jazyk, ale právě v tom je kouzlo. Umožňuje nám psát a číst krásné texty plné rozličných slov, jež potěší náš zrak i sluch. Nebojte se a hrajte si. Jedna věta může mít mnoho podob.

Pokud stále bojujete se svou slovní zásobou a přesto píšete článek, obraťte se na korektora textů, který vaše dílo s citem upraví. Spolehnout se můžete třeba na mě. 🙂 Pro víc informací koukněte na facebookovou stránku Oprava textu.

Autor: Bc. Monika Pittnerová

Redakce