V sobotu 2.9.2017 se v areálu fotbalového stadionu v Malé Skále u Turnova uskutečnil už osmý ročník tradičního setkání příznivců a majitelů historických vozidel Škoda s pohonem zadní nápravy. I přes nepříznivou předpověď počasí, kterou následně meteorologové lehce upravili abychom sobotu nakonec strávili v příjemném slunečném dni bez deště, se nás na Malé Skále sešlo na 119 posádek a několik stovek návštěvníků.

 Vozidla se na stadion začala sjíždět po osmé hodině ranní k registraci. Trvalo několik hodin než se prostor zaplnil a návštěvníci i členové posádek si navzájem prohlíželi a hodnotili svá vozidla, diskutovali mezi sebou nebo se občerstvovali při poslechu reprodukované hudby pochutinami ze stánku místního Maloskalského pivovaru a restaurace. Kolem jedenácté hodiny dopolední proběhlo oficiální zahájení, představení programu a projev místního starosty Michala Rezlera. Následně se účastníci začali řadit do velmi dlouhé kolony na společnou vyjížďku téměř všech vozidel. K vidění „v akci“ byly, v různých stádiích před renovací nebo po ní, modely Škoda 1000, 1100MB, 100, 110MB, 110R ale i novější 120, 130, Garde, Rapid nebo velmi vzácné kousky jako Felicia, 1000MBX a jiné které už z našeho běžného provozu vymizely. Společná vyjížďka měla závěr ve Vesci u Liberce, kde ve stejnou chvíli probíhala akce s názvem Ferdinand Porsche festival. Účastníci našeho setkání se prolnuli s účastníky setkání německých automobilových legend a přehlídka veteránů se ještě umocnila. Z této akce se pak vracely jednotlivé posádky podle vlastního uvážení zpět na Malou Skálu, kde se následně mohli opět občerstvit, diskutovat, děti si mohly zpestřit odpoledne hrami v dětském koutku, dospělí měli možnost detailně si prohlédnout nákladní speciál LIAZ v úpravě pro Rallye Paříž Dakar.

Většina posádek se následně postupně rozjela na orientační závod po okolí Malé Skály o délce zhruba 25Km, kde po cestě plnily různé, více či méně náročné úkoly, za které sbíraly body. Když se opět všichni sešli v areálu fotbalového stadionu, proběhlo přibližně hodinové vystoupení folkového dua TAMDOLETMA, po kterém následovalo vyhlášení vítězů orientačního závodu ale i kategorií jako „nejvzdálenější účastník“, který k nám letos dorazil ze vzdálenosti 350km, nebo kategorií jejichž názvy byly inspirovány snímky, ve kterých si zahrála vozidla Škoda. Z těch nejznámějších to byly „Vesničko má středisková“ a proto „Cena doktora Skružného“ nebo podle známé filmové rodiny užívající Škodu 100, „Cena rodiny Homolkových“, cena podle filmu „Kulový Blesk“ a jiné.

 Po vyhlášení vítězů se začalo šeřit a účastníci kteří se rozhodli zůstat i přes nastávající večerní chlad, mohli shlédnout promítání fotek a filmových sestřihů z minulých ročníků. Kolem deváté hodiny večerní jsme se i s posledními návštěvníky rozloučili a nezbylo než s radostí konstatovat, že i ten letošní, osmý Den s eMBéčkem se povedl. Těšíme se na vás i v roce 2018, tentokrát 1. září opět na stejném místě.

Více se o akci můžete dozvědět na Densembéčkem.cz

Autor článku:  Petr Hořák, investiční specialista