Jsou to trochu jiné peníze než ty, které známe a kterými denně platíme. Je to ale také komodita vhodná na burzovní spekulace. Digitální mince se pohybují v internetové síti. Jejich výhodou je velká rychlost a minimální poplatky při transakcích. Tyto mince nepatří žádné bance, jejich hodnotu určuje pouze trh a mají omezený počet, který nelze navýšit – tzn. že je nelze jednoduše dotisknout. Všechny tyto skutečnosti mají za následek, že s těmito měnami nelze manipulovat tak, jak to známe od tradičních peněz, kdy se například centrální banka rozhodne změnit hodnotu národní měny. Digitální mince nemohou takovým způsobem ovlivnit ani jejich samotní tvůrci, dokáže to pouze síla poptávky a nabídky.

Digitální měny, jako například nejznámější Bitcoin, pracují v takzvaných decentralizovaných sítích. Tyto sítě, jak název říká, nemají žádné centrum neboli žádné slabé místo. Tvoří je obrovské množství počítačů v celém světě – uzlů, které spolu komunikují a společně potvrzují pohyby na síti – jednotlivé finanční transakce. Proto takovouto síť nelze napadnout. Pokud v minulosti došlo ke krádeži digitálních mincí, nebylo to přímo ze sítě ale z uložišť,  která mají uživatelé na internetu jako online peněženky nebo i ze samotných směnáren a burz. Doporučuje se proto uchovávat větší množství mincí v takzvaných trezorech. To jsou hardwarová zařízení velikosti flash disku, která nejsou připojená k internetu a dostane se do nich pouze osoba vybavená speciálním klíčem.

Dnes se můžeme na internetových burzách setkat i se stovkami více či méně cenných digitálních měn, které lze nakoupit. S některými můžeme už dnes pohodlně a rychle platit  třeba chytrým telefonem za zboží v různých hodnotách od kávy až po auta. Takovými jsou již zmíněný Bitcoin v hodnotě přibližující se 100 tis. Kč za jednu minci nebo Litecoin u kterého jedna mince stojí přes 1000 Kč.

Tyto a další měny lze ale využít nejen jako tradiční prostředky k nákupu ale i ke spekulacím nebo dlouhodobému držení a zhodnocování volných prostředků. Hodnota některých stoupá i o stovky % ročně. Jedná se samozřejmě o velmi riskantní formu zhodnocování. Digitální měny mají totiž velmi vysokou tzv. volatilitu – výkyvy jejich hodnot mohou dosahovat i desítek % denně.

Výhoda kryptoměn je i v jejich současné nedostupnosti pro úřady. V podstatě Finanční úřad ani exekutor nemá možnost nahlédnout nebo manipulovat s obsahem vaší online peněženky nebo trezoru bez unikátního klíče který mu můžete vydat jen vy. Ovšem v případě, že využijete směnárnu a za své mince si necháte poslat klasické peníze na váš bankovní účet, tato výhoda zaniká protože banka už váš účet může těmto institucím za určitých podmínek zpřístupnit.

V digitálních měnách, decentralizovaných sítích na kterých fungují a jejich využití osobně vidím velký potenciál a rozhodně bychom s nimi měli do budoucna počítat. Ostatně i některé velké bankovní ústavy dnes již využívají své sítě a kryptoměny pro urychlení transakcí a jiné zase zvažují jak je využít v budoucnosti.

Autor článku:  Petr Hořák, investiční specialista