Od doby, kdy se na trhu objevily první modely chytrých hodinek, uplynulo už několik let. Prvotní nadšení výrobci, že k uvadajícímu segmentu tabletů objevili nový roh hojnosti, zchladily prodejní čísla. Na vině menšího zájmu stály především technické faktory. Chytré hodinky z první vlny totiž na jedno nabití vydržely sotva den a funkčně nebyly také zatím nic moc.
Jaká je situace nyní? Podstatně lepší. Jen v USA stouply prodeje o 60%.
Nabídka se poměrně rozumně rozdělila na hodinky zaměřené na sportovce. Mimoto existují univerzálnější modely a pak vznikl segment hodinek, které umějí jen základ, ale o to déle vydrží nabité. Liší se i přístup výrobců k operačním systémům. U těch se nyní chvíli zastavme.
Co dělá Apple
Největší tržní podíl zaujímá Apple se svým vlastním systémem. Firma s hodinkami počkala, dokud produkt nebyl na velmi dobré úrovni. To je ostatně jejím zvykem a stojí to za jejím úspěchem. Hodinky od Apple ale můžete používat pouze s dalšími Apple zařízeními. Jejich majitelé tak mají volbu jasnou a jde jen o to, jestli akceptují cenu, která je mírně vyšší.
Počet aplikací pro Apple Watch je velmi slušný, hodně funkcí je už integrovaných v systému a firma je ve vývoji docela inovativní hlavně směrem k zdravému životnímu stylu.
S čím hraje Google?
Pozadu u chytrých hodinek nechtěl zůstat ani Google a už od prvních dnů dával výrobcům systém, který se dnes nazývá WearOS. Hodinky s ním můžete připojit ke všem mobilům, které umožní spustit podpůrnou aplikaci. Android tedy logicky není problém a oficiální aplikaci tedy najdete i pro Apple.
I tady existuje slušné množství aplikací. Letos navíc firma Qualcomm, která je hlavním dodavatelem procesorů pro WearOS hodinky, připravila nový chipset s označením Snapdragon 3100, který má přinést úspory ve spotřebě energie a lepší výkon.
Samsung jde vlastní cestou
Samsung zpočátku podporoval WearOS. Nakonec ale přešel na vlastní platformu, která se jmenuje Tizen a původně byla určena k nasazení v levných mobilech. Už několik let tedy všechny chytré hodinky značky Samsung běží na Tizenu.
Letošní modely navíc přinášejí i levnější řadu zaměřenou více sport. Samsung správně cítí, že poptávka jde tímto směrem a navíc mu chyběly levnější modely.
Garmin vládne sportu
Mezi sportovci je Garmin jednoznačně číslo jedna v chytrých hodinkách. Jednotlivé modely se pohybují v cenách od šesti do 21 tisíc korun a nabízejí slušnou výdrž až jeden týden a propracované funkce pro ty, kteří chtějí své sportovní aktivity snadno evidovat a hodnotit.
A co ostatní?
Výrazným hráčem je i čínské Xiaomi, které má v hodinkách vlastní systém a cenově kryje trh od nejlevnějších a extrémně úspěšných hodinek s označením Bip až k mírně dražším modelům Stratos. Zmíněné Bip mají výdrž na jedno nabití až 30 dnů a přitom jim nechybí dotykový displej, fitness funkce a notifikace z mobilu.
Z Číny ostatně pochází i záplava značek s hodinkami v ceně od pár stokorun výše. Designově typicky kopírují úspěšné modely Apple a dalších. Funkce už bývají horší, ale jako vstupenka do světa chytrých hodinek se hodí.
Na trhu chytrých hodinek existují i odpadlíci. Například Tomtom už loni oznámil, že s tímto segmentem končí.
Trendy pro další léta
Výrobci se budou dále snažit prodloužit výdrž hodinek na jedno nabití. Způsobů, jak toho dosáhnout, mají více. Někteří zkoušejí hybridní hodinky, které kombinují mechanický ciferník a displej, čínská značka Ticwatch sází na dvojici displejů, kdy jeden je velmi úsporný a slouží k jen k trvalému ukazování času nebo notifikací.
Všichni se snaží zvýšit energetickou efektivitu svých systémů. K tomu slouží i skupování chytrých nápadů a hlav, takto třeba Google koupil patenty od společnosti Fossil.
Pracují rovněž na systému dobíjení, kde nejrozumněji vypadá cesta bezdrátového dobíjení. U hodně modelů ale jinak stále potřebujete proprietární nabíječku.
Jak vybírat chytré hodinky?
Před nákupem si položte následující otázky. Vadí mi nabíjet hodinky každý den? Chci je hlavně na sport nebo spíše jako prodlouženou ruku k mobilu? Chci s nimi do sprchy nebo na bazén? U všech hodinek budete muset volit určitý kompromis, proto si předem určete přiority. A pamatujte na to, že chytré hodinky narozdíl od těch klasických nekupujete na celý život. Podpora výrobců trvá většinou jen pár let a poté vám nemusejí některé nové verze aplikací už vůbec fungovat.
Autor: Zdeněk Dvořák