YogaAsYouGo LUCAP films.YogaAsYouGo LUCAP films.

Co se skrývá za tajemným názvem? Hluboká relaxace, během které si postupně, v leže na zádech uvědomujete celé tělo kousek po kousku, aby jste jej díky své vědomé pozornosti zcela uvolnili.

To je však teprve začátek.

Znáte ten stav, kdy se moc nehýbete, většinu dne trávíte sedavým způsobem života a přesto cítíte napětí ve svalech krku, šíje, beder, či po celé délce zad, jakoby jste celý den intenzivně sportovali? Jak je to možné?

Vaše svaly reagují na činnost Vaší mysli. Když celý den přemýšlíte nad tím, jaké neodkladné aktivity musíte a přitom nestíháte vykonat, svaly se aktivují. Reagují stejně, jako když úkoly, o kterých přemýšlíte vykonáváte. Když akci na fyzické úrovni nedokončíte, nemohou se svaly uvolnit.  Podvědomě si tak kumulujete ve tkáních napětí, které se dříve nebo později může projevit bolestí.

Lidské tělo se stahuje i v důsledku dlouhodobého stresu. Podprahově si vytváříme ochraný svalový krunýř, často dlouhé roky. Jeho odložení, rozpuštění, uvolnění chce svůj čas. A tou nejspolehlivější cestou právě pravidelná relaxace.

Klíčovým momentem při relaxaci je uvědomění, kdy je sval v napětí a jak jej uvolnit.  Rozlišovací schopnost v tomto směru je na začátku tvrdým oříškem. Postupným a hlavně pravidelným “tréninkem” ji však rozvinete a plody v podobě pružných a zdravých tkání Vám budou odměnou.

V první fázi Yoga Nidry, Jógy spánku, pracujeme na úrovni fyzického těla a jeho uvolnění. Jóga je však celostní věda.  Pracuje nejen s tělem “hrubohmotným” ale dalšími 4 těly jemnohmotnými. Tady už benefity Yoga Nidry nabývají širší rozměr a otevírají bránu poznání sebe, života i světa.  Pro ilustraci nabízím zkrácený přepis vyprávění Swamiho Satyanandy:

“Jako chlapec jsem žil a studoval v ashramu Swami Sivanandy. Když byl učitel na cestách, měl jsem za úkol celou noc bdít a hlídat školu, kde se malí chlapci učili Sanskrit. Většinou jsem kolem třetí hodiny raní hluboce usnul a spal až do šesté. Chlapci naopak vstávali ve  čtyři hodiny ráno a zpívali modlitby.

Jednou probíhala v ashramu slavnost. Vystoupili na chlapci ze školy, kterou jsem v noci hlídával. Překvapilo mě, že jsem znal texty, které recitovali, aniž bych je kdy dříve slyšel.

Zeptal jsem se tedy učitele, jak je to možné? Jeho odpověď změnila můj život. Vysvětlil mi, že během spánku, když jsem hlídal školu, moje jemnohmotné tělo opakovaně slyšelo zpěvy a tak jsem se jim naučil.”

Yoga Nidra je nástroj k rozvíjení hluboké relaxace, k léčení traumat, úzkosti, nespavosti, ale i cesta k rozvíjení mimosmyslového učení během spánku.

Autorka článku: Romana Ertlová

Romana Ertlová je masérka, somatická koučka a lektorka Yogy. Od září 2019 nabízí ve svém studiu Dračí Blaho, v růžovém domě u Draka, V Praze na Malé Straně, pravidelné lekce Yoga Nidry