Stávající ruský prezident, Vladimír Putin, v neděli opět obhájil svůj šestiletý prezidentský mandát. Povedlo se mu to již v prvním kole, získáním 76 procent hlasů. Proti němu stálo osm prezidentských kandidátů.

Podle volebních výsledků volilo Putina více než 55 milionů Rusů. V Moskvě to bylo 72% hlasů, v Petrohradě již 79%, na Krymu 92% a Čečensku jeho voliči tvořili dokonce 93 procentní většinu.

Volit šli i Rusové, žijící v zahraničí. Volilo se například i v České republice, nejvíce v Praze, v Karových Varech a Brně.

Podle dotazovací ankety ruské mediální agentury Sprit, Rusové Putina volili díky jeho schopnosti udržovat stabilitu země, úspěšnému připojení Krymu k Ruské federaci a zdárně vedené vojenské operace v Sýrii.

Podle opozice však při volbách docházelo ke značným podvodům. Na některých místech údajně vhazovali do volební urny lidé více hlasů, zaznamenány byly dokonce situace, kdy byly vhozeny celé svazky volebních lístků.

Podle ústřední volební komise však k žádnému porušení pravidel nedošlo.

Putinova vláda potrvá až do roku 2024. Po té již prý kandidovat na prezidenta nehodlá. V té době mu totiž bude již 71 let.

Názor redakce

Putin bude za šest let ve stejně dobré kondici jako dnes a kandidovat pravděpodobně bude.

S. Navrátilová