Podnikatel a milionář Pavel Grudinin je v letošních ruských volbách hlavním Putinovým sokem. Grudinina do voleb vyslali komunisté, přestože není členem komunistické strany a navíc je podnikatelem a kapitalistou s milionovými příjmy.

Momentálně je nestraník, ale v minulosti byl členem Putinovi strany Jednotné Rusko, za kterou byl v minulosti třikrát zvolen do moskevské dumy.

Přestože Grudinin slibuje svým voličům znárodňování podniků, sám vlastní slavný Leninův sovchoz, který v roce 1995 zprivatizoval. Na farmě, kde se nyní pěstují hlavně jahody, má 40 procentní podíl.

Svou jahodovou farmu považuje za socialistickou oázu v kapitalistické džungli. Jeho zaměstnanci údajně dostávají více než dvakrát tolik, co činí průměr ruských mezd.

Podle aktuálních předvolebních průzkumů, by mohl získat až 15% voličských hlasů, což by ho nominovalo na druhé místo.

Odhady zkušených analytiků jsou však ještě optimističtější, podle nich by mohl získat více než 25% hlasů.

Jeho stále se zvyšující popularita je umocňována nejenom jeho podobností k sovětskému vůdci Josifu Stalinovi, což oslovuje nostalgické voliče, ale i jeho podnikatelský úspěch a smířlivá volební kampaň, ve které se stranil jakéhokoli napadání svých soupeřů, a to zase oslovuje byznysmeny, střední a vyšší střední třídu.

Ruské volby 2018

J. Pejcha