Testování samořídících vozů v provozu, má na svém kontě první smrtelnou nehodu. Automobil firmy Uber, který měl zapnutého autopilota, srazil ženu, když se snažila přejít silnici mimo označený přechod.

Nehoda se stala v neděli v noci ve státě Arizona (USA). Společnost Uber vyjádřila upřímné politování na nehodou a pozůstalým vyjádřila upřímnou soustrast.

Na základě této nešťastné události firma okamžitě přerušila další testování vozů v provozu.

Jaká je naše budoucnost aut s autopilotem?

Firma Google, která se zabývá vývojem moderních technologií, již v roce 2010 představila vůz, který se pomocí autopilota pohyboval rušnou ulicí.

Autopilot ke svému fungování využívá systém různých senzorů, kamer, laserového radaru, navigace a procesorů, díky nímž rychlostí nanosekundy, sbírá a vyhodnocuje data, podle kterých řídí a uzpůsobuje svoji jízdu.

Podle odhadů technologických odborníků by se již v roce 2030 auta s autopilotem měla na silnicích běžně objevovat. V Nevadě a Kalifornii je již nyní legislativně možné, takovéto auto normálně používat v provozu.

Co je to Uber?

Uber je firma s mezinárodní účinností, která pomocí moderních technologií, nabízí prostor pro zprostředkovávání sdílení služeb pro přepravu cestujících.

Zaregistrovaní účastníci aplikace Uber mají možnost nabízet nebo vyhledávat takzvanou spolujízdu po městě.

Přestože se ji snaží některé státy či regionální oblasti regulovat nebo rovnou rušit, má aktuálně více než jednu miliardu aktivních uživatelů.

J. Pejcha