Komunální volby 2018, které budou probíhat  mezi 5. a 6. říjnem, mají i své romské kandidáty. O přízeň voličů tak bude usilovat přibližně 180 kandidátů romského původu, přičemž dva z nich budou bojovat i o křesla v Senátu. O křeslo Senátu ČR usiluje Petr Jano, který jako nezávislý kandidát získal 1000 podpisů a o post senátora bude bojovat v Chomutovském volebním okrsku. Do Chomutovského obvodu patří 44 obcí, mezi nimiž jsou například Vejprty, Jirkov, Klášterec nad Ohří a poslední dobou velmi diskutovaná Kadaň. Petr Jano uvádí, že oficiálním heslem jeho kampaně je Naděje. P. Jano prosazuje volební program, který zahrnuje body jako obchod s chudobou, boj proti extrémismu, sociální bydlení a zákon o zálohovém výživném

Petr Jano (59) pochází z Děčína, je ženatý a má dvě dcery. V roce 1990 pracoval jako sociální kurátor v Rychnově nad Kněžnou. Je v invalidním důchodu a v současnosti se zabývá duchovní výukou. Žije v Londýně.

Druhým uchazečem do Senátu je Petr Erin Kováč, profesionální kuchař a prezident Culinary Clubu, který je kandidátem za Romskou demokratickou stranu ( RDS). O senátorské křeslo bude usilovat v Brněnském volebním obvodě.

Mottem jeho kampaně je heslo: Každý, kdo pracuje a je poctivý, se musí mít v naší krásně České republice dobře. Jeho zásadním bodem v programu jsou také senioři a sociálně slabé osoby, které nutně potřebuji pomoc. Petr E. Kováč dále uvádí, že nechce být jen zástupce romské komunity, ale chce být přínosný pro všechny občany ČR. Zároveň chce dát definitivní NE rozrůstajícímu se rasismu.

Redakce