Na popud amerického prezidenta Donalda Trumpa, odstoupí spojené státy od pařížské dohody o klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí. Donald Trump smlouvu kritizoval již z počátků své předvolební kampaně, v níž rovněž sliboval, že bude-li zvolen, tuto dohodu v rámci svého úřadu zruší. Podle něho je pro Američany přespříliš drahá a navíc se týká finančních výhod pro jiné státy na úkor USA. Donald Trump chce vyjednat novou a spravedlivější dohodu.

Cílem pařížské smlouvy je omezení emisí skleníkových plynů, tak, aby se zvyšování světové teploty udrželo pod dvěma stupni Celsia, v porovnání s teplotou v období před světovou industrializací.

Zrušení dohody pro USA znamená, že ihned přestanou platit příspěvky do zeleného klimatického fondu, který má za cíl podporovat ekologicky šetrnou energii v rozvíjejících se zemích. Také to znamená, že Spojené státy nebudou muset dodržovat dohodnuté normy. V tom mnoho činitelů spatřuje velký problém, neboť právě USA představují pětinu světových emisí.

Trump za své kontroverzní rozhodnutí sklízí odpor i kritiku ze všech stran. Například francouzský prezident Emmanuel Macron vzkázal, že v tomto směru už není pro vyjednávání prostor.

Miliardář Elon Musk na svém Twitteru napsal, že odchod od klimatické dohody není podle něj dobrý ani pro Ameriku ani pro svět a že opouští prezidentův poradenský tým.

Jde proti němu v podstatě celá domácí politická i veřejná scéna. Proti rozhodnutí Bílého domu se doposud postavilo více než dvacet starostů, tři guvernéři, sedmdesát rektorů univerzit a přes sto velkých společností, mezi kterými jsou i Shell, Apple, Microsoft či Facebook. Starostové, guvernéři a generální ředitelé chtějí i nadále plnit cíle, ke kterým se Spojené státy zavázaly.

Proti rozhodnutí se dokonce postavila i jeho dcera Ivanka.

Americký prezident má však ohledně zrušení klimatické dohody i své podporovatele. Například největší americká uhelná firma Peabody toto rozhodnutí vítá a aktivně podporuje.