Před pár hodinami v Hamburku skončila konference G20. Všechny členské země se na summitu otevřely volnému obchodu, který bude bez protekcionismu a bude uznávat legitimní obranné nástroje.

Vyjednávání o volném obchodu na summitu však neprobíhala úplně hladce, neboť americký prezident Donald Trump se, podle očekávání, k volnému obchodu nestavěl příliš kladně.

Také Trumpův avízovaný negativní postoj k pařížské dohodě o ochraně klimatu se na summitu stal tvrdým oříškem. Svá předešlá prohlášení o odstoupení od pařížské dohody na summitu potvrdil.

Všichni ostatní členové skupiny G20 potvrdili, že pařížská dohoda pro ně platí a hodlají rychle naplňovat její body.

Nakonec se účastníkům summitu povedlo najít kompromis, který by měl negativní postoj USA vůči pařížské dohodě, úspěšně sladit se zbytkem G20.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové jednání ohledně volného obchodu bez protekcionismu dopadlo dobře. Společnými silami lze totiž docílit lepších výsledků, než když jedná každý sám.

Francouzský prezident Macron oznámil, že plánuje na 12. prosince nový celosvětový summit, na kterém by se měla v rámci pařížské dohody, přijmout další klimatická opatření, zejména ohledně financí.

Macron také slíbil, že se pokusí změnit odmítavý postoj prezidenta Trumpa ohledně plnění pařížské dohody.

Na Summitu se probírala i další témata, jako například genderová vyváženost na pracovních pozicích a s tím související usnadnění vstupu žen na pracovní trh, boj proti převaděčům imigrantů, boj s korupcí, boj s terorismem, docílení spravedlivého daňového systému, spolupráce v oblasti zdravotnictví a navázání spolupráce s Afrikou.

Ohledně spolupráce s Afrikou, chce dát Donald Trump 639 milionů dolarů na humanitární účely. Peníze by měly pomoci hladovějícím lidem, za které mohou konflikty v Somálsku, Jižním Súdánu, Nigérii a Jemenu.

V souvislosti s proběhlými demonstracemi, kdy rozlícené davy protestujících ničily majetky občanů a firem, kancléřka Merkelová přislíbila, že vláda bude hledat způsoby, jak postižené lidi odškodnit.