Pod taktovkou šéfa vládní opozice, předsedy Lidové republikánské strany Kemala Kiliçdaroglua, včera několik stovek tisíc lidí demonstrovalo v istanbulské čtvrti Maltepe.

Demonstrace byla vyústěním protestního pochodu z Ankary do Istanbulu, který inicioval Kiliçdaroglu poté, co byl jeho stranický kolega Enis Berberoglu obviněn z vyzrazení státního tajemství a byl na 25 let poslán do vězení.

Pochod, který Kiliçdaroglu odstartoval v polovině června trval 25 dnů a měřil 450 kilometrů. Postupně se k němu přidávali další sympatizanti, takže samotného pochodu se nakonec zúčastnilo přes 50 tisíci lidí.

Bývalý novinář a poslanec Lidové republikánské strany (CHP) Enis Berberoglu byl souzen za to, že údajně informoval media o tureckých zásilkách zbraní pro islamisty v Sýrii. Zásilky měly probíhat v roce 2014.

Demonstraci, která následovala po ukončení pochodu, podpořila také prokurdská Lidová demokratická strana. Více než deset poslanců této strany, je rovněž ve vězení.

Na jaře loňského roku prosadila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) zákon, který anuloval imunitu celé čtvrtině, většinou opozičních, poslanců. Zákon byl pod palbou kritiky i ze strany Evpropské Unie. Podle kritiků vláda zákon využívá k potírání oponentů.

Turecký prezident Erdogan akci nazval pochodem a vyjádřením podpory pro teroristy a jejich podporovatele.