Na starostův stůl se dennodenně snáší kupa stížností ze strany místních obyvatel, které obtěžuje zvyšující se počet zahraničních pracovníků ubytovaných v nelegálních ubytovnách. Starosta se rozhodl, že nenechá stížnosti místních obyvatel jen tak a rozhodl se situaci řešit osobně.

Provozovatelé nelegálních ubytoven mají obrovské příjmy

S tím, jak se zvyšuje poptávka po zahraničních zaměstnancích přicházejí i spekulanti, kteří na jejich ubytovávání vydělávají až trojnásobné částky, než by získali klasickým pronájmem bytů místním lidem. Cizineckou policií bylo například odhaleno, že v bytě 3+1 žilo jedenáct lidí, z toho každý platil čtyři a půl tisíce měsíčně. O jednu postel se tak střídali třeba i tři dělníci podle toho, jak se vraceli z práce.

V rámci ubytovávání cizinců se dělají všechny možné přestupky a nejenom, že se to dotýká samotných obyvatel Řeporyjí, ale také obec přichází o peníze. Jedná se o poplatek, který je devět korun za osobu na den za každého ubytovaného.

Zvýšila se kriminalita a ženy si stěžují na vulgární pokřikování

Místním obyvatelům nelegální pobyt zahraničních pracovníků výrazně zhoršuje kvalitu života v obci. Příkladem je například vyprodukovaný odpad v ubytovnách, pro který nemají vlastní sběrné nádoby, ale ukládají ho do pytlů, aby to vypadalo, že tam nikdo nebydlí, a plné pytle pak v noci cpou do popelnic sousedních domů. Místním se často stává, že ráno najdou své, večer ještě poloprázdné, popelnice úplně plné. Odpadky jsou často i vedle popelnice, válí se na zemi.

Dalším problémem je zvýšený počet aut v obci, kdy místa na parkování už nejsou a také přibývá počet odstavených autovraků, které nikdo neřeší. Výrazně prý přibylo množství drobných krádeží v obchodech a konfliktů mezi nelegálně ubytovanými a zdejšími obyvateli. Místní také přestali využívat cestu vedoucí k minerálnímu prameni, protože přes trasu vede cesta k jedné ubytovně, kolem které se většina z nich bojí chodit. Dost často se totiž stávalo, že dělníci pokřikovali na osamocené ženy či maminky s kočárky. Procházky doplněné o pozvánky na ubytovnu si místní, hlavně ze strany žen, nechávají raději ujít.

Starosta se nenechává odradit ani vyhrůžkami

Starosta zjišťuje, kdo kterou nemovitost koupil a v noci u nich natáčí videa, aby dokázal, že v nezkolaudovaných domech bydlí zahraniční pracovníci. Materiály pak dává na sociální sítě, kde podrobně popisuje, jaké kroky v boji proti nelegálním ubytovnám, již podnikl. Sám přiznává, že je to zdlouhavý boj, při kterém je mu ze stran provozovatelů „ubytoven“ neustále spíláno a různě vyhrožováno.

Obyvatelé Řeporyjí za svým starostou stojí a oceňují jeho osobní angažovanost. Starostovým cílem je, aby místní opět získali pocit bezpečí a zpět se jim vrátila i jejich kvalita života. Zároveň však ani není proti legalizaci ubytoven. V současné chvíli jsou ubytovny nejen ilegální, ale pro své obyvatele i nebezpečné. Při osobním průzkumu totiž zjistil, že se nikde nenachází ani jeden hasící přistroj!

J. Pejcha