Sálih Muslim, bývalý předseda Sjednocené demokratické strany (PYD), je tureckou vládou obviněn z toho, že se v roce 2016 organizačně podílel na pumovém atentátu v Ankaře, a z že agitace proti turecké vládě, čímž usiluje o rozložení státu. Tureckem je považován za teroristu a vlastizrádce.

Přestože byl v únoru kurdský politik, na základě údajného mezinárodního zatykače, zadržen českou policií, soud ho do vazby neposlal, čehož Sálih Muslim využil a z České republiky odjel.

Na základě toho, že byl propuštěn a již se nezdržuje na území České republiky, vydalo státní zastupitelství rozhodnutí o ukončení trestního řízení.  

Turecko Českou republiku viní z napomáhání terorismu a požádalo o vydání politika obviněného z terorismu i ostatní evropské státy.

Kdo je Sálih Muslim?

Sedmašedesátiletý kurdský politik, který po dobu své působnosti v politické sféře, kritizuje ozbrojené výpady Turecka vůči Kurdům a poukazuje na údajná zvěrstva páchaná tureckými vojáky na bezbranném kurdském civilním obyvatelstvu.  

Podle turecké bezpečnostní služby, strana PYD spolupracuje s tureckou separatistickou Stranou kurdských pracujících, která je Ankarou vedená jako teroristické uskupení.

V roce 2016 na něj byl v souvislosti s podezřením na účasti organizování pumového atentátu v Ankaře 2016, při kterém bylo zabito 29 lidí, vydán zatykač.

Sálih Muslim však jakýkoliv podíl na účasti atentátu odmítá.

Česká policie zatkla Tureckem hledaného Sáliha Muslima. Turecko žádá o jeho vydání, zatímco Kurdové doufají v jeho propuštění

Kurdský politik Sálih Muslim je na svobodě, Turecku vydán nebude

J. Pejcha