Celým jménem Donald Franciszek Tusk, je uznávaný a populární polský politik. V období 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády Polské republiky, když stál v čele svého prvního a druhého kabinetu. V prosinci 2014 se stal předsedou Evropské rady.

Donald Tusk je jedním ze spoluzakladatelů středově konzervativní, liberálně katolické politické strany Kongres Liberalno-Demokratyczny, která měla původ již v polské Solidaritě. V roce 1990 byl zvolen jejím předsedou. S mottem Ani vlevo, ani vpravo – pouze rovnou do Evropy!  získala strana v roce 1991 ve volbách 8 % hlasů a Tusk tak usedl v polském Sejmu. V roce 1993 se však strana do Sejmu již nedostala, takže se v březnu 1994 spojila s Demokratickou unií – Unia Demokratyczna a spolu se přejmenovali na Unii Svobody – Unia Wolności.

Tusk se stal místopředsedou strany a při volbách v roce 1997 byl opět zvolen do Sejmu, kde působil jako náměstek předsedy senátu. V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność, a tak vznikla Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a v roce 2003 byl Tusk byl zvolen předsedou strany.

V roce 2005 kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński.

Od roku 2003 až do 2014 předsedal Občanské platformě. V roce 2007 Občanská platforma zvítězila ve volbách, a tak byl prezidentem Lech Kaczyńskim pověřen, aby sestavil vládu. Od roku 2007 byl premiérem Polské republiky.

Donald Tusk měl vždycky většinovou podporu Poláků, avšak, když 10. dubna  2010 prezident Lech Kaczyński s manželkou a celou delegací zahynuli při pádu letadla u Smolensku, byly jeho reference nahnuté, neboť v určitých kruzích se spekulovalo, že to nemusela být nehoda a že v ní mohl mít prsty právě Donald Tusk. Převážná většina veřejnosti však těmto spikleneckým teoriím neuvěřila.

V květnu 2010 byl v Cáchách oceněn Cenou Karla Velikého.

Na summitu EU 30. srpna 2014 byl Donald Tusk jmenován předsedou Evropské rady.

Momentálně, podle zvýšené míry popularity u polské veřejnosti, má nakročeno stát se konečně polským prezidentem.