Rusové si dnes budou volit svého prezidenta. Přestože se analytici shodují v tom, že vítězem ruských voleb bude již stávající prezident Vladimír Putin, existují i hypotézy, že by ruské volby mohly dopadnout úplně jinak.

Podle předvolebních průzkumů má největší šance na vítězství právě Vladimír Putin, avšak je možné, že nezíská takový mandát, jaký by si přál.

Putinův tým se snaží o získání nejméně 70 procent hlasů, tak jak se to povedlo v roce 2004, kdy si získal hlasy 71,3% voličů.

Průzkumy však naznačují, že se k volbám, i přes výraznou volební propagaci, chystá pouze 68% voličů, z nichž by jich 65% dalo svůj hlas právě Putinovi.

Podle listu Kommersant, který prováděl vlastní dotazovací průzkumy, je pravděpodobné, že se k volbám vypraví pouhých 40 až 50 procent voličů, a to už by mohlo výsledek voleb značně ponížit.

Ve velkých městech již voliči nejsou Putinovi tak nakloněni, jako před pár lety. Odhaduje se, že podpora voličů v Moskvě klesla z původních 69% na 57%.

Spekuluje se o tom, že za to může Navalnyjho výzva k bojkotu, kterému byla kandidatura z důvodu odsouzení za podvod, zakázána.

J. Pejcha