O post prezidenta Ruské federace usiluje osm kandidátů. Sergej Baburin za Ruskou lidovou unii, Pavel Grudinin Komunistická strana, Vladimír Žirinovský Liberální demokratická strana, Vladimír Putin jako nezávislý, Ksenia Sobchaková za Občanskou iniciativu, Maxim Šurajkin, Komunisté Ruska, Boris Titiov za Stranu růstu, Grigory Yavlinský, Yabloki.

Ze všech kandidátů je právě Putin jediný, který nevede žádnou oficiální kampaň.

První volební kolo začne v neděli 18. března 2018. V případě, že by ani jeden kandidát. dubna  nezískal naprostou většinu hlasů, budou volby pokračovat druhým kolem, které by začalo 8. dubna 2018.

Ruské volby provází různé spekulace, ať již ze strany médií, tak i ze strany politiků a odborníků na politologii.

Například zpravodajská agentura RIA zveřejnila informaci, že se USA pokusily zasahovat do nadcházejícího prezidentského hlasování Moskvy.

Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Ryabkova, údajně chtělo USA pomocí sankcí destabilizovat ekonomiku a podnítit tak v zemi chaos.

Naproti tomu západní pozorovatelé zpochybňují demokracii voleb a poukazují na to, že v Rusku nyní dochází k častému zatýkání protirežijních aktivistů, aby se tak předešlo svévolným agitacím, které by šly proti Vladimíru Putinovi.

J. Pejcha