Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu, přinesla divákům napínavé podívání, ze kterého se až místy tajil dech. Měla nejen překvapivé vítěze, ale i děsivou podívanou na vzduchem létající motorky, které ohrožovaly nejen samotné jezdce, ale nebezpečnými byly pro další jezdce v kubaturách MOTO 2 a MOTO GP. Oba závody těchto kubatur, byly zastaveny a posléze znovu restartovány ve zkrácené formě.

Nebezpečně vypadající pády se naštěstí obešly bez vážných zranění, kdy pouze Hafizh Syahrin z Malajsie ( MOTO2), byl převezen po hrůzostrašně vypadající nehodě, kdy letěl přes dva metry vzduchem, do mobilní kliniky při vědomí. Všichni další účastníci této havárie z místa odešli po svých.

O velkém štěstí v MOTOGP, může hovořit “ The doctor”,  legenda tohoto sportu, samotný Valentino Rossi, kdy při souboji kolo na kolo, ťukl Franco Morbidelli do Johanna Zarca a způsobil havárii takového rozsahu, že kolem dalších jezdců doslova létaly kusy motorek, které se díky vzájemné kolizi, proměnily v nebezpečné šrapnely a ďábelský “ The doctor”, díky své ekvilibristické zručnosti, projel taktak mezi oběma vzduchem letícími motorkami. Ital Morbidelli skončil na nosítkách zatímco, francouzský jezdec Zarco vyvázl bez jakéhokoliv zranění. 

Takto se k incidentu vyjádřil samotný Rossi:

„Bylo to velmi děsivé. Všichni čtyři, ale zejména já a Maverick jsme měli velké štěstí. Dnes se budeme muset k někomu pomodlit, protože situace byla velmi nebezpečná. Myslím, že je dobře být agresivní, protože každý se snaží dělat maximum, ale podle mě se to nemusí až tak přehánět, protože pořád musíme mít na paměti, že tento sport je velmi nebezpečný. Musíte respektovat své soupeře, zejména na trati, kde jedete rychlostí 300 km/h. Už jsem mluvil se Zarcem. Říkal mi, že to neudělal úmyslně. Při brzdění byl dost široký a Francovi zavřel dveře a v takové chvíli, kdy jedete 300 km/h a máte tam větrný stín, to prostě Franco neměl šanci zabrzdit,“ pokračoval Rossi. „Byl jsem za Maverickem, když jsme vjížděli do třetí zatáčky, a cítil jsem, že se ke mně něco přibližuje. Myslel jsem, že to byl stín helikoptéry, protože někdy ten stín protíná závodní dráhu, ale pak kolem mě Francova motorka proletěla neuvěřitelnou rychlostí a Zarcova motorka přeletěla přes Mavericka,“ popisoval Rossi dále. „Měli jsme tedy velké štěstí. Doufám, že tento typ incidentu bude pro jezdce lekcí, aby se do budoucna chovali lépe. Mluvil jsem s Francem, je v pořádku, snaží se na to nemyslet, ale když na to pomyslí, i on se cítí vystrašený. V tuto chvíli je nejdůležitější, že nikdo nebyl zraněn, všichni jezdci jsou v pořádku. Kdyby se stalo něco zlého, ​​bylo by to úplně jiné,“ dodal Rossi

Český závodník Filip Salač ( MOTO 3), z technických důvodů závod nedojel.

Výsledky závodu 17.8. 2020

Moto3: 1. Arenas (Esp./KTM) 37:25,323, 2. Masiá (Esp./Honda) -0,049, 3. McPhee (Brit./Honda) -0,447, …Salač (ČR/Honda) nedokončil

Moto2: 1. J. Martín (Esp./Kalex) 19:24,723, 2. Marini (It./Kalex) -2,195, 3. Schrötter (Něm./Kalex) -4,782,

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 28:20,853, 2. Mir (Esp./Suzuki) -1,377, 3. Miller (Austr./Ducati) -1,549,.

O týden později, ve Velké ceně Štýrska, by divák očekával po adrenalinové podívané z minulé neděle, klidnější průběh závodů, ale  tento víkend se nesl v duchu ohňové show. Po selhání brzd na motocyklu Mavericka Viñalese v MOTO GP, kdy musel kaskadérsky za plné rychlosti ze stroje seskočit, jeho Yamaha v bariérách vzplála a závod byl opět zastaven a restartován., což mělo dopad na doposud vedoucího jezdce Joana Mira, kdy po opětovném startu již nebyl schopen nabrat předcházející rychlost a nakonec skončil čtvrtý.

Filip Salač ( MOTO 3), byl klasifikován na dvanáctém místě.

Výsledky závodu 23.8. 2020:

MOTO 3: 1. C. Vietti (It/ KTM) 37:10:319, 2. T Arbolino ( Honda) +0:41, 3. A. Ogura( Jap/ Honda) +0:938

Moto 2: 1. M. Bezzecchi (It/ Kalex) 37:12:461, 2. J. Martin (Esp/ Kalex) + 0, 3. R. Gardner (Austr/ Kalex) + 1:027

Moto GP: 1. A.Doviziozo ( It/Ducati) 1:24:126, 2. J. Mir (Esp/ Suzuki) + 0:186, 3. T. Nakagami ( Jap/Honda)+ 0,227

Napsal: Vlasta Hůlová