Střelba ve městě Kenoshe vypukla okolo půlnoci místního času u benzinové pumpy, která se nacházela jen pár metrů od ulic, kde se protestovalo. Podle policie při střelbě zemřeli dva lidé a třetí člověk je s vážnými zraněními v nemocnici.

Policejní náčelník města Kenosha, Daniel Miskinis, na středeční tiskové konferenci potvrdil, že za podezření ze střelby s následky smrti, byl zatčen 17 letý Kyle Rittenhouse.

Nepokoje ve městě Kenosha vyvolal nedělní incident, při němž bělošský policista střelil devětadvacetiletého černocha Jacoba Blakea do zad, před zraky jeho dětí, které v tu chvíli byli v autě, do kterého chtěl Blakea nasednou po té, co byl vyzván, aby se nehýbal. Muž je podle rodiny nyní od pasu dolů ochrnutý.

Pár hodin poté, se před policejním velením Kenoshy, shromáždily stovky protestujících. Výsledkem protestů byla zapálená auta v ulicích a zvýšený počet ozbrojených loupeží. V souvislosti s tím byl zaveden noční zákaz vycházení.

Protestující vyšli do ulic i v úterý, přičemž někteří z nich začali na policii házet zápalné lahve. Policie odpověděla gumovými střelami a slzným plynem.

Demonstrující začali napadat i ozbrojené civilisty, kteří hlídkovali před obchody a bránili v jejich rabování.

Protesty v Kenoshe navazují na již týdny trvající demonstrace Black Lives Matter, které rozpoutala smrt neozbrojeného černocha George Floyda. Protesty jsou již nějakou dobu organizovány i v dalších městech, včetně Portlandu, Oregonu a Minneapolis v Minnesotě a napříč celým USA i celosvětově.

J. Pejcha