Praha se přidala k celosvětovému projektu #RIDEFORUKRAINE, který má mimo jiné také za cíl upozornit na klesající solidaritu vůči Ukrajině kterou okupují vojska Ruské federace.

Jako součást této iniciativy byla ve spolupráci s DPP vypravena tramvaj s jedinečným designem v ukrajinských národních barvách a s QR kódem. Použitím QR je možné finančně přispět Ukrajině v šesti různých oblastech, včetně urgentní humanitární pomoci, nákupu zdravotnických pomůcek, odminování, vzdělávání a vědy, rekonstrukce země a podpory obrany. QR kód se nachází na stránce dárcovské platformy UNITED24.

Tramvají v barvách Ukrajiny s odkazem na oficiální státní fundraisingovou platformu Ukrajiny se připojujeme ke kampani probíhající v řadě dalších evropských měst, jako jsou třeba Vídeň, Haag, Riga nebo Vilnius. Role měst je v pomoci Ukrajině, která čelí genocidě ze strany Ruska, klíčová. Kvůli útokům na tamní důležitou infrastrukturu k nám prchají lidé, kterým jsme poskytli zázemí do doby, než válka v jejich zemi skončí. Naši pomoc je nutné směrovat především do míst, kde ji lidé nyní nejvíce potřebují,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Tramvajová souprava v ukrajinských barvách bude jezdit na páteřní lince číslo 22 po dobu přibližně šesti měsíců. Ovšem tramvaj se bude průběžně objevovat i na jiných linkách.

Dárcovský projekt UNITED24 získal významnou podporu a ambasádory mezi celosvětově uznávanými celebritami a společnostmi. Mezi těmito osobnostmi jsou například skupina Imagine Dragons, herečka a zpěvačka Barbra Streisand, kanadská herečka Katheryn Winnick, americký herec Mark Hamill (známý jako Luka Skywalker), bývalý světově proslulý fotbalista a trenér Andrij Ševčenko, podnikatel a filantrop Richard Branson, anglický dokumentarista Bear Grylls, americký kosmonaut Scott Kelly a americký historik Timothy Snyder.

Projekt získal podporu z médií, jako jsou deníky The Guardian a New York Times, módní časopis Vogue, televizní stanice BBC a CNN, agentura Bloomberg a také společnosti Uber a Deloitte.

Zdroj: TZ DPP

Autor článku: Soňa N. Navrátilová

Odkaz na Dárcovský projekt UNITED24 >>