Práce z domova je pro mnoho lidí velmi žádanou a zajímavou pracovní variantou. Přináší svobodu a velkou časovou úsporu, neboť si pracovní dobu každý uzpůsobuje podle sebe a hlavně není nutné nikam za prací dojíždět.

Protože se však v inzerci dost často objevují podvodné nabídky a není jednoduché se v nich zorientovat, přinášíme vám pár zásadních tipů, které vám při hledání pomohou.

Zajímejte se vždy jen práci z domova bez vstupního poplatku

Žádná seriózní firma, která hledá zaměstnance, nebude po nikom vyžadovat vstupní, ani administrační poplatek. A to ani agentura.

Nenechte se zviklat odůvodněním, že se tím chrání proti nespolehlivým uchazečům. Pokud po vás někdo bude chtít vstupní poplatek nebo dokonce úhradu za dodávaný materiál, zbystřete a nabídku raději odmítněte.

Objektivně vzato, pokud nastupujete někam do zaměstnání, také nic neplatíte, i když zaměstnavatel riskuje, že mu napácháte nějakou škodu nebo, že přestanete chodit do práce, i když do vás investoval nějaké peníze. Slyšeli jste někdy o tom, že by prodavačka platila nějaké jistící poplatky, protože je jí svěřeno zboží a tržba? Jistě ne.

Někdy bývá poplatek chytře schován za nákladné školení, které musíte absolvovat ještě dříve, než s vámi uzavřou smlouvu. Tímto školením však veškerá spolupráce končí, neboť cílem této pracovní nabídky bylo inkasovat peníze. Nic jiného. Seriózních firmy za školení svých zaměstnanců peníze neberou, naopak, veškerá školení bývají započítána do odpracovaných hodin.

Pozor si dejte na pyramidové systémy

Při hledání práce z domova se na internetu setkáte s bohatou nabídkou pyramidových systémů, takzvaných MLM. Poznáte je většinou podle toho, že jediným požadavkem pro práci, je mít PC a připojení k internetu. Vašim úkolem bude, po zakoupení testovacího produktu, nabízet tento produkt dále. Včetně registrací do sítě.

Produkty MLM jsou většinou jen zástěrkou pro legální inkasování registračních poplatků či peněz ze zakoupených testovacích balíčků. Velice často se stává, že jedinými odběrateli produktů jsou právě ti, co s nimi mají obchodovat. Produkt si nekoupí, protože by po něm toužili, ale protože musí, aby mohli „vydělávat“. Záhy se tak ocitají v bludném kruhu, kdy mají neprodejné zboží, které budou každému vnucovat na potkání.

Plnění obálek. Může se jednat o administrativní výpomoc, ale i o letadlo

V tom druhém případě, kdy se jedná o takzvané letadlo, požaduje firma poplatek, který zdůvodňuje nutností pojistit si výdaje na materiál a že danou práci splníte. A to je také jejich jediný cíl, vybrat od vás peníze. Většinou s vámi poté přestane komunikovat, nebo vám za odměnu pošle další propagační materiály a vašim úkolem pak bude podávat si inzeráty na práci z domova a tyto materiály za poplatky rozesílat dále. Toto je typické letadlo a je to nelegální způsob vydělávání peněz.

Plnění obálek ovšem může znamenat i lehkou administrativní výpomoc, kdy skutečně budete pro firmy plnit nabídkové a reklamní obálky a po té je nosit na poštu. V takovém případě u inzerátu vždy najdete i jméno dané firmy, případně i odkaz na její webové stránky, a jasné finanční ohodnocení.

Kompletace propisek, šperků nebo hraček

Zde opět platí zlaté pravidlo. Firma vždy uchazeče školí zdarma. To se týká také zavážení materiálu zdarma, bez předešlého poplatku.

Telefonní operátor/ka

Zpravidla se jedná o navolávání klientů, se kterými domlouváte schůzky s obchodními zástupci různých institucí. Pokud je tato práce pevně honorována, pak se dá předpokládat, že se skutečně jedná o seriózní nabídku práce z domu, kterou byste stejně tak mohli vykonávat doma jako v kanceláři. Firmy se takto snaží ušetřit provozní náklady, přičemž výhody z této spolupráce čerpají obě strany. Většinou bývá tato činnost odměňována 150/hodina, kdy svou aktivitu zaznamenáváte pomocí některého ze CRM systému. Díky němu má firma jistotu že pracujete a neválíte se u televize.

Někdy je však odměna závislá na výsledku uzavřených smluv, jedná se tedy o domácí call centrum. Pořád to lze považovat za seriózní práci z domu, pokud nejsou vyžadovány žádné poplatky.

Telefonní asistent/ka

Vaší náplní pravděpodobně bude zapisovat telefonáty, dělat různé rezervace, předávat vzkazy, vyplňovat tabulky a dělat různé lehčí administrativní záležitosti. Opět i zde platí, že se jedná o solidní nabídku, jestliže po vás není vyžadován žádný poplatek.

Shrnutí

  • Nikdy neplaťte žádné poplatky
  • Příslib nadstandardního ohodnocení za jednoduchou práci je vždy varující
  • Pokud nikde nevidíte sídlo firmy, název společnosti nebo identifikační číslo, buďte na pozoru
  • Zpozorněte i v případě, že se na uchazeče nekladou téměř žádné nároky

Máte špatnou nebo i dobrou zkušenost s prací z domova? K diskuzi se můžete připojit zde >>

Aktuální nabídky práce z domova >>

#Top Tags
NABÍDKY PRÁCE Z DOMU  SPORT  ŠOKUJÍCÍ REALITA  SERIÁLY A FILMY ZDARMA ONLINE  AKTUÁLNĚ >>