Premiér Petr Fiala (ODS) se zasazuje o to, aby se ohledně zvyšování platů vládním činitelům vytvořil dlouhodobý automatismus. Tento systém by platy, bez dalších zásahů, pravidelně valorizoval. To by znamenalo, že od ledna by se vládním činitelům plat automaticky navýšil.

Podle opozice je však na místě zmrazení platů a navrhují opětovné zmrazení valorizačního mechanismu, a to až na celé volební období.

Ke zmrazení platů se přiklání i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Podle ní je nárůst platů nepřijatelný: „Kolem sedmdesáti procent lidí se nám začíná ocitat na hranici chudoby. A tady prostě porostou platy o nějakých třináct procent a navíc extrémně vysoké platy. To je absolutně nepřijatelné.“

Pokud by návrh na valorizaci prošel, tak by základní platy poslanců byly o pět a půl tisíce vyšší, než loni.  Prezident by si polepšil o osmnáct tisíc. S příštím rokem by ale mohly vzrůst ještě výrazněji.

Základní plat poslance nebo senátora činí téměř sto tisíc hrubého. Ministerský plat je přes 170 tisíc a prezidentova výplata je přes tři sta tisíc měsíčně. Základní sazba se nyní stanovuje podle výplat v nepodnikatelské sféře. Po novele se ale má příští rok počítat z celkové průměrné mzdy.