Dle aktuálních průzkumů veřejného mínění, by Marine Le Penová, pokud by nyní byly prezidentské volby, mohla stávajícího prezidenta Emmanuela Macrona v prvním kole porazit. Podle jedné z variant vývoje hlasování by Le Penová získala 28 procent hlasů, zatímco Macron pouhých 26 procent.

V posledních prezidentských volbách ji v prvním kole, dne 23. dubna 2017, se ziskem 24,0% hlasů, předběhl Emmanuel Macron. Sama Le Penová získala 21,4 % hlasů. 

Kdo je ta žena, která si nyní získává francouzské voliče?

Marine Le Penová je nejmladší dcerou francouzského bývalého předsedy Národní fronty Jeana-Marie Le Pena. Ona sama se, po jeho odchodu z funkce, ujala jejího vedení. Národní fronta je radikální kontroverzní strana, která má v programu antiislamismus, antiglobalismus podporu trestu smrti a omezení imigrace. Kuriózní je, že Marine, po různých těžkostech se získáním práce, které díky svému otci měla,  v 90 letech dostala místo u pařížského soudu jako jedna z ex offo právníků. Díky tomu u soudu hájila imigranty, kteří jsou dlouhodobě terčem Národní fronty.  

Když se ji podařilo postoupit do druhého kola posledních francouzských prezidentských voleb, tak dočasně pozastavila svoji funkci předsedkyně krajně pravicové Národní fronty. Odůvodnila to tím, že chce být pro Francouze nestrannou prezidentkou.

Marine Le Pen byla dvakrát vdaná, přičemž oba její manželé byli činní v Narodní frontě, její druhý manžel Éric Lorio, byl dokonce funkcionářem. Ani druhé manželství však nevydrželo. V současné době  je jejím třetím životním partnerem Louis Aliot, místopředseda Národní fronty a poslanec Evropského parlamentu. Od roku 2004 je i Marine poslankyní Evropského parlamentu.

Jako prezidentka by chtěla Marine Le Penová minimalizovat možnosti imigrace a hodně omezit získávání francouzského občanství.  Dále má v úmyslu zrušit manželství pro osoby stejného pohlaví, a vystoupit z eurozóny. Jako konzervativec, by se také chtěla vrátit k původní francouzké měně – franku.  

Bývalý prezident François Hollande, Marine Le Pen považuje za hrozbu a v době, kdy začínaly poslední prezidentské volby, ve svém veřejném prohlášení, řekl že Le Penová nikdy nesmí vyhrát.

Foto: Marine Le Pen oficial

Soňa N. Navrátilová