Podvod s tachometrem může být pro kupujícího nejhorší noční můrou. Myslíte si, že jste právě pořídili své vysněné auto za perfektní cenu, jen aby se o dva týdny později rozbilo na dálnici. Zatímco digitální tachometry používané ve většině moderních vozidel byly považovány za méně náchylné k neoprávněné manipulaci, ukázalo se, že je ještě snazší s nimi manipulovat kvůli podvodnému odečtu kilometrů. Jak pomáhá technologie kódování VIN?

Podvody s tachometry jsou běžné

Vzhledem k tomu, že digitální tachometr nemá žádné viditelné pohyblivé části, je odhalování podvodů mnohem obtížnější než mechanické počítadlo kilometrů. Výrobci automobilů původně vyvinuli digitální počítadlo kilometrů pro boj proti neoprávněné manipulaci. Jako u každé nové technologie, podvodníci rychle našli způsob, jak ji použít ze špatných důvodů. Stejně jako hacker s počítačem může jednotlivec se správným softwarem dělat s digitálním počítadlem kilometrů cokoli chce. Abyste si prověřili skutečný stav tachometru, je vhodné využít technologii dekódování VIN například carvertical.com/cz.

Jak zjistit, zda došlo k manipulaci s tachometrem?

I když může být extrémně obtížné zjistit, kdy došlo k neoprávněné manipulaci s počítadlem ujeté vzdálenosti, existují způsoby, pomocí kterých můžete problém identifikovat:

  • Vyžádejte si zprávu o historii vozidla u prodejce. Pokud prodejce nemá informace o historii daného automobilu, lze to zjistit pomocí dekódování VIN kódu na bestvin.cz. Vše si objednáte online, z pohodlí svého domova.
  • Důkladně zkontrolujte počítadlo kilometrů: zkontrolujte, zda jsou čísla na měřidle počítadla kilometrů správně vyrovnána.
  • Porovnejte počet kilometrů s počítadlem kilometrů vozidla. Pokud je počet kilometrů obtížně čitelný, měly by být označeny červené vlajky. Může být zaveden nový titul, který skryje střídání najetých kilometrů.
  • Vezměte své auto k mechanikovi. Mechanik by měl být schopen provést důkladnou kontrolu vozu, aby zjistil, zda je opotřebení v souladu s údajem na počítadle ujetých kilometrů.

Co je dekodér VIN?

Pod tímto názvem funguje internetová aplikace, jejíž algoritmus umožňuje dekódovat informace obsažené ve VIN vozidla. V závislosti na kvalitě algoritmu a zdrojích dat mohou dekodéry poskytovat různé množství informací o kontrolovaném vozidle různými způsoby. Nejběžnějšími formami jsou online zpráva o historii vozidla nebo soubor PDF. Na našem trhu existují komerční i bezplatné aplikace, které vám umožňují kontrolovat údaje o vozidle.

Co vše lze pomocí dekodóvání VIN zjistit?

I bezplatná kontrola VIN vám umožňuje zjistit spoustu cenných informací, díky nimž se můžete racionálně rozhodnout v souvislosti s nákupem automobilu. Jaké konkrétní údaje o vozidle lze ověřit? Kromě kontroly tachometru je možné zjistit další údaje:

  • Počet předchozích majitelů
  • Platnost povinného ručení,
  • Absolvování technické kontroly
  • Počet předchozích majitelů automobilů
  • I to, zda bylo auto odcizeno