Opravdu může pet lahev s vodou zapálit auto?

Kpt. Ing. Jiří Strakoš z oddělení požárně technických expertiz Technického ústavu požární ochrany v Praze se k tomuto riziku vyjádřil takto: „Z principiálního hlediska je vznik požáru od láhve s vodou reálně možný. U vhodně tvarované či zakřivené láhve může být sluneční záření soustředěné do optického ohniska, ve kterém může potenciálně dojít vlivem nadměrného zahřívání hořlavého materiálu, který by se zde nacházel, k jeho vznícení. Princip je stejný jako u zrcátek a například těžítka z koule.“

Jak tomuto riziku předejít?

Pokud opouštíte auto na delší dobu, berte s sebou vše, co by za jistých okolností mohlo zapříčinit požár. Kromě odložených pet lahví s tekutinou dejte pryč i prázdné skleněné lahve, zapalovač, který je za horečného slunce obzvláště nebezpečný, i mobilní telefon, jehož baterie není stavěná na extrémně vysoké teploty, které mohou v uzavřeném vozidle na sluníčku nastat. Podle webu svetandroida.cz může přehřátá baterie mobilního telefonu explodovat a zapříčinit tak požár.

Pozor dejte i na zpětné zrcátko, které necháte vyklopené v nevhodném úhlu, kdy na něj mohou dopadat sluneční paprsky a jejich odraz a následné soustředění do optického ohniska hořlavého materiálu (což mohou být právě onen zapalovač, pet lahev, noviny, ubrousky nebo klidně i samotná sedačka auta) může způsobit vznícení.