Většina automobilů dostupných na trhu je vyráběna s ohledem na mladé lidi. Jsou zaměřeny na nezadané, páry a rodiny s malými dětmi. Několik modelů automobilů je vytvořeno pro seniory, protože je obtížné jasně definovat potřeby této skupiny. Jaká auta jsou nejbezpečnější pro seniory?

Jaké by mělo být auto pro seniory?

Auto pro důchodce by mělo primárně vyhovovat potřebám konkrétního uživatele. U seniorů je obvykle nejdůležitější pohodlí při řízení a nízké provozní náklady. Agresivní a rychlá jízda řidičům nad 60 let příliš nehrozí, protože většina z nich dává přednost jízdě autem bezpečněji a pomaleji. Kvůli sníženým reflexům a manuální obratnosti si starší řidiči obvykle vybírají vozy s menšími motory. Průměrný senior potřebuje auto, do kterého snadno nastoupí, a bez námahy si sbalí zavazadla. Kromě toho je důležité věnovat pozornost snadnému řízení automobilu. Pokud má důchodce problémy se zrakem, měl by zvolit model, který poskytuje dobrý výhled přes zadní okno a do bočních zrcátek. Takové podmínky splňuje většina dodávkových a crossoverů, ale pro seniory mohou být příliš velké a příliš nákladné na provoz. V případě, že chcete pořídit vůz pro seniora, nezapomeňte provést kontrolu VIN kódu na checkcardna.com, s jehož pomocí se dozvíte o historii konkrétního vozu.

Jaký model vozu pro seniora zvolit?

Kia Magentis

Kia Magentis často patří mezi doporučené vozy pro starší řidiče. Auto je relativně levné a jeho provoz a případné opravy nezatěžují domácí rozpočet seniora. Kia Magentis je dlouhá 4,8 metru a má nadčasový, elegantní vzhled. Model byl vyroben v letech 2005 až 2010 pouze ve verzi sedan. Vůz se na trhu neprosadil, pozitivně však ovlivňuje jeho aktuální kupní cenu. Samotné auto je pohodlné, prostorné a velkoryse vybavené. Bude mít mnoho vybavení, které potěší seniory – klimatizace, bezpečnostní polštáře, automatická převodovka, hliníkové ráfky i kožené čalounění.

Toyota Yaris

Další auto doporučované důchodcům je Toyota Yaris. Malý, spolehlivý a hlavně velmi levně ovladatelný vůz je ideální pro starší řidiče. Jízda ve městě je snadná a na delších cestách je to vozidlo pro seniory, kteří cestují sami nebo s manželem. Zajímavé je, že Toyota Yaris má kompaktní rozměry, ale její interiér je prostorný a pohodlný i pro náročnější uživatele. Jednou z vymožeností pro delší cesty je posuvné zadní sedadlo, které vám umožní volně využívat prostor v autě. Při nákupu vozu si zkontrolujte jeho VIN na bestvindecoder.com. V závislosti na verzi bude vůz vybaven motorem o výkonu 68, 87 nebo 107 k nebo turbodieselem o výkonu 75 k. Některé modely jsou vybaveny automatickou převodovkou. Standardem je však velurové čalounění, klimatizace, sada airbagů a plná elektrika.

Peugeot 206

Pokud senior potřebuje prostornější auto, do kterého se vejde mnoho zavazadel nebo sedačky pro vnoučata, může si vybrat malé kombi. Jedním z takových modelů je Peugeot 206, který má pětidveřovou praktickou karoserii a zavazadlový prostor s objemem až 1135 litrů. Díky tomu je francouzský vůz praktický, prostorný a pohodlný a jeho charakteristickým rysem je estetický, nadčasový tvar. Mírnou nevýhodou jsou jemné prvky zavěšení, ale při klidné jízdě jsou mírnou nevýhodou ve srovnání se standardem výbavy a cenou vozidla.