V neděli se konaly předčasné španělské parlamentní volby, ve kterých vyhráli vládní socialisté, strana premiéra Pedra Sáneze. Premiér následně vydal prohlášení, že v co nejbližší době zahájí diskuzi s ostatními stranami o vytvoření koalice. Podle předběžných odhadů se očekává, že bude upřednostňovat levicovou koalici.

Premiér slíbil, že plánuje vytvořit proevropskou vládu, která bude pro Evropu přínosná, a tím posílí její, podle jeho slov, rozviklané, základy.

Ohledně oddělení Katalánska, premiér v minulosti několikrát zmínil ustanovení z roku 1978, podle kterého je Španělsko nedělitelné. Nyní katalánské separatisty upozornil, že jakákoli aliance musí probíhat právě podle této ústavy.

V parlamentních volbách se na druhém místě umístili konzervativní lidovci (PP), kteří získali 66 mandátních křesel a plánují, že se stanou hlavní opozicí.

Mandát získala i protiimigrační strana Vox. Ta má nyní v parlamentu 24 křesel. Do parlamentu se dostala i katalánská separatistická uskupení, která získala více než 20 křesel. Parlamentní zastoupení získali i dvě nacionalistické strany.

Jaromír Pejcha