Madurovi ozbrojené síly v úterý blokovaly parlament a až do středy znemožňovaly vstup všem opozičním poslancům. Byl to jeden z dalších pokusů, jak parlament paralyzovat. Nyní je již parlament opět přístupný.

V lednu Venezuelu, po té, co parlament neuznal Madurův nový prezidentský mandát, postihla ústavní krize. Během rozsáhlých demonstrací proti Madurovi proběhly nelegální prezidentské volby, které do takzvané prozatímní prezidentské funkce dosadily šéfa Národního shromáždění Juana Guaidó. Uznává ho více než padesát států.

Madura, který má velkou podporu armády, označuje veškeré pokusy o převzetí vlády jako puč, který je organizován a financován zahraničními subjekty. Všem představitelům a opozičním politikům, kteří tento puč podporují, hrozí potrestáním. Organizace Amnesty International poukazuje na to, že Madura používá k potlačení svých odpůrců nepřijatelné prostředky, mezi něž patří šikana, svévolné zatýkání a mimosoudní popravy.

Guaidó ve svých prohlášeních několikrát zdůraznil, že opozice se nenechá zastrašit a přes všechny represe dovede zničenou Venezuelu k předčasným volbám.

Eliška Šímová