Mezi veřejností a potažmo i v médií bývá často kritizováno, že muslimské obce téměř vůbec nespolupracují s bezpečnostními složkami a neupozorňují na případné podezřelé chování muslimů ze svých řad.

Jenomže právě na imáma Abdalbákí Sátího, který je podezírán z radikalizace španělských útočníků, již v minulosti upozorňovali belgičtí muslimové starostu městečka Vilvoorde, protože se jim zdál podezřelý. Sátí o sobě tvrdil, že přichází ze Španělska a sám se prohlásil za imáma, přestože neměl vůbec žádné doložitelné dokumenty, které by ho k tomu opravňovaly.  

Starosta Vilvoorde, Hans Bonte, se na Sátího informoval  na Španělských úřadech a zjistil, že imám má problémy se zákonem. Ve Španělsku byl totiž odsouzen na čtyři roky za obchod s drogami.  

Po dvou letech byl z vězení propuštěn a přestože měl být původně vyhoštěn do Maroka, odkud pochází, bylo jeho vyhoštění na jeho žádost staženo. Soudce Pablo de la Rubia došel k závěru, že Sátí nepředstavuje žádné nebezpečí pro společnost.

Přestože tedy nebyl Sátí přímo podezřelý z radikalizace, rozhodla se místní muslimská komunita, zakázat jeho působení v mešitě.

J. Pejcha

Redakce