Obyvatelé tohoto líbezného ostrovního státu jsou již delší dobu pod palbou kritiky lékařů, protože rychle tloustnou. Na mušku se dostali hlavně proto, že narůstající obezita již dávno není problémem jen dospělých lidí, ale postihuje i malé děti. Podle posledních průzkumů trpí větší nadváhou již třetina šestiletých dětí!

Vláda se rozhodla rázně zakročit a začala do škol zavádět výživovou osvětu. Děti se na hodinách dozvídají důležité informace o různých potravinách a učí se připravovat zdravější pokrmy. Školní bufety, stejně jako u nás, smí prodávat pouze schválené jídlo s žádoucími nutričními hodnotami. Uzeniny, či smažené pokrmy jsou ze školního jídelníčku zcela vyloučeny.

Jak je vůbec možné, že se Malta potýká s problémy obezity? Vždyť tyto přímořské lokality jsou světově vyhlášené svojí zdravou stravou plnou zeleninových salátů a dietních darů moře. V prvé řadě je to narůstající obliba západního životního stylu, který se vyznačuje nezdravými avšak módními a oblíbenými fast foods.

Další věcí, která nezdravému stravování nahrává do karet, je i značný nepoměr cen zdravých potravin vůči těm z rychlého stravování. Celkem běžně zde koupíte jeden velký hamburger za cenu  jednoho jablka!

Malťané milují svá auta a proto se na Maltě místo cyklostezek budují jen silnice. Na cyklostezky tu téměř nenarazíte. Malťané si raději sednou do auta, než by vyšláply pár kilometrů, proto jim připadá výstavba cyklostezek zbytečná.

Otázkou také je, zda by nemělo být zpoplatněno zdravotnictví, které je na Maltě momentálně zcela zdarma. S touto myšlenkou si vláda již delší dobu pohrává. Zároveň se zvažují i další nástroje, jak „donutit“ lidi zdravěji jíst, například vyššími daněmi na nezdravá jídla. To je ostatně na programu i v České republice. Otázka je, jak se tyto úvahy budou zamlouvat obyvatelům Malty.