Podle britských médií Boris Johnson, dle očekávání, přitvrdil v požadavku na Brexitu bez dohody. Spojené království má v současné době opustit EU 31. října. Premiér uvedl, že Brexit se v tento den uskuteční, bez ohledu na to, zda bude S EU uzavřená dohoda. To se však většině poslancům ve Westminsteru nezamlouvá, takže plánují vytvořit alternativní vládu národní jednoty během 14 dnů poté, co parlament Johnsonovi vyjádří nedůvěru. Existuje spekulace, že by se Johnson mohl pokusit Brexit bez dohody vynutit tím, že před 31. říjnem parlament uzavře.

Johnson několikrát zopakoval, že upřednostňuje odejít s dohodou, která však nesmí obsahovat antidemokratickou irskou pojistku. Přiznal, že je vysoce pravděpodobné, že k takové dohodě nedojde a tak opakovaně apeluje na všechny zákonodárce, aby se připravovali na možnost vystoupení bez dohody.

Kdo je Boris Johnson

Lídrem Konzervativní strany a zároveň novým britským premiérem byl Boris Johnson zvolen v červnu letošního roku. Vládní Konzervativní strana svého stranického šéfa a nového britského premiéra vybírala několik týdnů. Boris Johnson je bývalý starosta Londýna, bývalý britský ministr zahraničních věcí a současná mediální osobnost.

Johnson je znám svým sympatizujícím postojem k Brexitu. Na svých veřejných prohlášeních několikrát apeloval, aby Británie Evropskou unii co nejrychleji opustila. Během kampaně v referendu o Brexitu, v roce 2016, byl obviněn z nepravdivého tvrzení, že členství Británie v EU stojí 350 milionů liber týdně.

Johnson ve svých projevech několikrát zopakoval, že bude-li zvolen do čela konzervativců, plánuje vedle zadržení platby finančního vyrovnání s Evropskou unií, zrušit i takzvanou irskou pojistku, zaručit práva občanů ze zemí EU a připravovat se na dopady Brexitu bez dohody.

Dohodnutou platbu 39 miliard liber, jako finanční vyrovnání s Evropskou unií chce pozdržet, dokud Brusel nedá Londýnu lepší podmínky pro odchod z EU.

Británie by z EU měla vystoupit 31. října. Pokud britský parlament brexitovou dohodu neschválí a vláda nepožádá Brusel o další odklad, hrozí, že Británie z Unie odejde bez dohody.

Irská pojistka

Jedná se o pasáž brexitové smlouvy, která má za cíl zabránit za všech okolností obnovení klasické hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Právě tento bod považují mnozí britští zákonodárci za problematický a považují ho za hlavní překážkou pro schválení deklarace.