Demokratická republika Kongo se potýká se vzrůstajícím šíření velmi nebezpečné eboly. Místní milice však lékařům znemožňuje, aby v postižených oblastech pomáhali. Ozbrojené složky  již dříve důrazně vyzývaly lékaře z různých zahraničních organizací, aby z oblasti co nejrychleji odjeli. Od začátku roku bylo zraněno nebo zabito přes osmdesát lékařů.

Po dubnovém útoku na nemocnici v Butembu, kde byl jeden z lékařů zabit, se rozhodla organizace Lékařů bez hranic své lékaře z kritického regionu stáhnout.

Zdravotnické organizace varují, že současná epidemie bude pravděpodobně mnohem horší, než epidemie z roku 2013. Většina nakažených zůstává ve svých domovech, v péči rodiny a místních obyvatel, a díky tomu se počet infikovaných neustále zvyšuje.

Velkým problémem je nedůvěra obyvatel ke zdravotnickým organizacím a podávaným vakcínám. Tato nedůvěra je ve vesnicích, díky různým pověrám, silně zakořeněná. Situaci také značně komplikuje i kritická politická situace, kdy v zemi prakticky panuje bezvládí a ozbrojené útoky jsou tu na denním pořádku.

J. Pejcha