Lidé v Hongkongu stále bouřlivě demonstrují, a to i přes to, že se správkyně Hongkongu Carrie Lamová rozhodla pro úplné stažení návrhu extradičního zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny.

Smetení zákona však organizátorům protestů nestačí, nyní usilují o to, aby Carrie Lamová odstoupila. A mají i další požadavky.

Protesty trvají již několik měsíců

Obyvatelé Hongkongu se obávají toho, že by na základě účinnosti extradičního zákona , mohl být prakticky kdykoliv a pod jakoukoliv záminkou vydán do Číny. V Hongkongu je zatím stále platný právní řád, který je podobný tomu ze západních zemí.

Před pár týdny správkyně města, Carrie Lamová, oznámila, že odsouvá schvalování zákona na neurčito. To ale organizátorům protestů nestačilo, chtěli, aby byl zákon úplně smeten ze stolu a navíc požadovali odstoupení Lamové.

Policie proti účastníkům zasáhla vodními děly a slzným plynem, vše naznačovalo tomu, že je propekingské vedení města je odhodláno zlomit protesty silou. A to se také stalo.

Po násilném střetu mezi policií a demonstranty, bylo již zraněno nejméně 150 lidí, kteří byli hospitalizováni v hongkongských nemocnicích.

Odhaduje se, že proti demonstrantům zasahovalo přes 5000 policistů. Policisté na desítky tisíc lidí, kteří demonstrovali v ulici, kde sídlí legislativní rada města, použili slzný plyn, pepřový sprej a gumové střely. Konfrontace pokračovaly do pozdních nočních hodin, kdy se davy převážně mladých, vysokoškolsky vzdělaných demonstrantů, přemístili z komplexu Legislativní rady směrem do centra města.

Protestní skupiny a opoziční zákonodárci obvinili policii z nadměrné reakce a přirovnali její násilí k praktikám, které jsou obvykle spojovány s pevninskou Čínou.

Vzhledem k tomu, že mezi protestujícími a úřady vypukli násilné střety, hongkongský policejní komisař, Steven Lo Wai-chung řekl, že demonstrace je považována za „vzpouru“. Podle hongkongského práva je vzpoura považována za vážný trestný čin, za který obviněným hrozí až 10 let vězení.

V Hongkongu sice oficiálně stále platí dohoda, uzavřená před víc než dvaceti lety, která má deklarovat, že dalších padesát let od roku 1997, kdy došlo k předání Hongkongu Číně, nenastanou žádné změny právního řádu a vnitřního uspořádání Hongkongu. Situace však naznačuje, že komunistická strana tak dlouho na plné ovládnutí Hongkongu čekat nebude.

Eliška Šímová