Světový počet jaderných zbraní stoupá, přičemž největší posílení je zaznamenáno u Číny. Američané poprvé utajili svůj arzenál.

Podle nedávné zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) se meziročně mírně zvýšil počet použitelných jaderných hlavic ve světě. Největší nárůst v porovnání s loňským rokem byl zaznamenán v čínském jaderném arzenálu. V současnosti je asi devadesát procent jaderných zbraní v držení Ruska a Spojených států. Nicméně, kvůli válce na Ukrajině jsou informace o ničivých arzenálech stále méně dostupné. Ředitel SIPRI označuje současnou situaci za jedno z nejnebezpečnějších období v historii lidstva. Švédský ústav naléhá na rychlou obnovu jaderné diplomacie a kontrolu zbrojení.

Na začátku letošního roku disponovaly armády devíti zemí vlastnících jaderné zbraně celkem 9 576 jadernými hlavicemi, což představovalo nárůst o 86 hlavic oproti předchozímu roku. Celkový počet jaderných hlavic ve světě, včetně těch určených k likvidaci, se meziročně snížil o 198 kusů na 12 512 hlavic.

Hans Kristensen, výzkumník ze švédského ústavu, uvedl, že Čína zaznamenala významný nárůst svého jaderného arzenálu. Podle údajů SIPRI se počet jaderných hlavic, které čínská armáda může použít, zvýšil ze 350 na 410. „Je stále obtížnější sladit tento trend s deklarovaným cílem Číny mít pouze minimální jadernou sílu nutnou k zachování národní bezpečnosti,“ dodal k tématu Kristensen.

Počet hlavic, které může použít ruská armáda, se zvýšil o dvanáct kusů. Počet jaderných hlavic v arzenále Indie, Pákistánu a Severní Koreje se zvětšil o méně než deset hlavic, přičemž u Severní Koreje je obtížné odhadnout přesný počet jejich zbraní. Podle SIPRI měla KLDR dostatek materiálu na výrobu 50 až 70 hlavic, ale pravděpodobně jich vyrobila méně.